Česko má velký potenciál pro rozvoj chovu skotu a mlékárenského odvětví, je ale nutné zmodernizovat a zautomatizovat chovy a podporovat zvyšování zpracovatelských kapacit. Novinářům to dnes řekl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha a zástupci firmy AGRO-partner, která nabízí stájové technologie i další zemědělskou techniku.
Podle Pýchy je mléko druhá nejdůležitější komodita z hlediska financování zemědělských podniků, spolu s obilím má nejvyšší podíl na celkových tržbách. Stavy krav chovaných na mléko ale v ČR klesají, podle Českého statistického úřadu v roce 2000 zemědělci chovali zhruba 500.000 dojených krav, v roce 2023 to bylo 343.000 krav. Aktuální stav dojnic podle Pýchy činí 362.000.
„Potenciál k rozvíjení je veliký. Je nutné, aby chovy investovaly do moderních technologií,“ řekl Pýcha. Rozvoj podle něj brzdí špatně nastavená podpora investic, která chovatele nemotivuje digitalizovat a automatizovat. Kritizoval také, že se do ČR stále více dováží zpracované výrobky a velká část mléka se vyváží.
Čeští chovatelé v předloňském roce podle ročenky vyprodukovali 3,38 miliardy litrů mléka, vývoz mléka a mléčných výrobků dosahoval 1,52 miliardy litrů.
„Podle mě je to ekonomicky naprosto nesmyslná politika. Cílem by mělo být, aby mléko, které u nás vyrobíme, i zpracujeme,“ uvedl. Agrární analytik Petr Havel loni ČTK řekl, že mléko se vyváží hlavně proto, že za něj v zahraničí chovatelé dostanou buď vyšší cenu, nebo mají lepší podmínky smluv.
Pýcha tvrdí, že ke zvýšení zpracovatelských kapacit je potřeba mít v Česku velké mlékárny a chovy o velikosti, která bude ekonomicky konkurenceschopná na globálním trhu. Podle ročenky se v Česku průměrná velikost stájí podle počtu krav zvyšovala, v posledních letech se ale hodnoty ustálily. V roce 2023 připadalo na jeden podnik 340 krav a na jednu stáj 288 krav.
Z dat firmy vyplývá, že v ČR je automatizovaně dojeno deset až 11 procent krav pomocí zhruba 600 kusů dojících robotů. V EU se automatizovaně dojí zhruba 15 procent krav, evropští chovatelé obsluhují asi 45.000 dojících robotů.
Návratnost investice do automatizace chovu skotu je průměrně deset let, řekl obchodní ředitel firmy Petr Gondek. „Automatizace je v ČR na vzestupu, to je pozitivní, ale ne v dostatečné míře,“ uvedl. S Pýchou se shodl, že bez automatizace se mlékárenský sektor nebude dále rozvíjet.
Podle firmy automatizace umožňuje lepší životní podmínky zvířat a zvyšuje udržitelnost sektoru. Technologie zároveň prodlužují život krav a snižují náklady na veterinární péči, míní spolumajitel firmy Tomáš Hrůša.
„Víme o krávě první poslední, sbíráme spoustu informací v nonstop čase a díky tomu jsme schopni se postarat o zvíře dříve, než nemoc vypukne, a ideálně nemocem zcela předcházet,“ řekl.
Možnosti automatizace a novinky v chovu skotu představí konference, která se uskuteční 14. a 15. ledna v Praze. Součástí bude vyhlášení nejlepší české robotizované farmy za rok 2024.
zdroj: ČTK
foto: pixabay.com