Po dvouleté přestávce se 10.6.2022 konal dlouho očekávaný 11. ročník tradičního Zemědělského dne pořádaného ve středisku Sovětice. Počet návštěvníku jen potvrdil, že se této akce zemědělská i nezemědělská veřejnost již nemohla dočkat.

„Při přehlídce hospodářských zvířat českého červeného skotu se budete moci přesvědčit, jak špičkové chovatele máme v České republice, protože pokud se podíváme na produkční ukazatele, tak z hlediska užitkovosti patří Česká republika a čeští chovatelé mezi trojku nejlepších v rámci EU a za to jim patří velké poděkování a velké uznání“, řekl na úvod náměstek ministra zemědělství Petr Jílek

Představení zemědělství dětem

Zemědělský den ve Mžanech každoročně navštíví přes 600 dětí z Královehradeckého kraje. „Děti se seznámí s tím, že zemědělství není jen na tabletu a iPhonu, ale že je zemědělství moderní a vyspělé“, říká Luděk Homoláč, předseda představenstva ZAS Mžany, a.s. Letos bylo pro děti připravené putování za jablečným koláčkem, který byl odměnou za absolvování všech stanovišť a pestrý program si připravili i Lesy ČR, kde si děti mohli například vyzkoušet, jaké to je, být tažným koněm v lese.  Pro starší žáky byla připravena prezentace středních škol a učilišť královehradeckého kraje.

Chovatelská přehlídka špičkových plemenic

Na chovatelské přehlídce se představily plemenice z 13-ti zemědělských podniků, které přivezli celkem 44 zvířat. Celkem se představilo 18 prvotelek, 14 plemenic na druhé laktaci a 13 krav na třetí a další laktaci. Kategorii prvotelek ovládla Euphoria z VOD Kámen, která byla charakterizována jako zvíře s neskutečnými kapacitami a šířkovými rozměry s krásně utvářeným vemenem.

Euphoria ( 449 ROLLS  x  HCH 8 HUTERA) – VOD Kámen

Zlatka (HCH 43 POLICAK  x HG 335 WALDBRAND) – Volanická Zemědělská a.s.

Heda ( EG 51  RAMON x BD 97 SALDANA) – PROAGRO Radešínská Svratka a.s.

Soutěž starších krav ovládla Silva z AGRO Liboměřice a.s.

Vítězná skupina starších krav výborně prezentovala kombinovaný užitkový typ a chovatelský cíl, který chovatelé plní na výbornou. Vítězka Silva z AGRO Liboměřice a.s. výborně prezentuje kombinovaný masný typ a je to robustnější typ zvířete s výborným osvalením.

Silva (MOR279 MOGULx RAD 481 RAFFZAHN) – AGRO Liboměřice a.s.

Panenka (POL 16 PANDORA x HG 335 WALDBRAND) – ZD Chýšť

P. Blažena ( EG 38 EVERGREEN  x RAD 257 ESPRESO) – Školní statek Poděbrady

Nejlepší vemeno má Le-Kira z VOD Kámen

Vemena všech krav z této kategorie byla hodnocena jako více než dobrá. U obou krav, u kterých se rozhodovalo o předních příčkách byly pozitivně hodnoceny struky, které se v současné době ztenčují a zkracují a obě favoritky mají struky spíše delší, což je velké pozitivum. Dojnicí s nejlepším vemenem tak byla vyhlášena Le-Kira (MOR 270 MIAMI  x HCH8 HUTERA) z VOD Kámen, která je nyní na druhé laktaci.

„Za mě je ideál, aby vemeno nebylo příliš hluboké, ale aby nebylo úplně plytké a byla zvýrazněna jeho kapacita“, říká Pavel Král, který byl již tradičně v roli rozhodčího.

MISS Sympatie – Božena ( RAD 462 REUMUT x 368 REZ ) – ZOD Živanice

Text a foto: redakce