Máme tu čest Vám oznámit, že do našeho portfolia spolupracujících škol se přidala Střední zemědělská škola Čáslav. Od této doby Vás budeme informovat o akcích, které v rámci školy probíhají. Samozřejmostí je i pravidelná dávka fotek ze školního areálu. Ve čtvrtek 30. 3. jsme měli možnost si celou školu projít a obhlédnou co nabízí. Samotný článek o škole napsala paní kantorka chovu zvířat Kristýna Neuhauserová.

Střední zemědělská škola Čáslav

Střední zemědělská škola v Čáslavi se nachází v klidné okrajové části města. Historická budova školy je obklopena rozsáhlým parkem anglického typu s velkou sbírkou různých druhů jehličnatých i listnatých stromů. Součástí školy je moderně zařízený domov mládeže a školní jídelna.

Ve škole jsou klasické třídy i špičkově vybavené odborné učebny, aula, knihovna s velkou sbírkou klasické i odborné literatury a časopisů, školní bufet s příjemnou obsluhou, tělocvična s posilovnou a venkovní hřiště s travnatým i umělým povrchem.

Foto č. 1 Vestibul školy

Foto č. 2 Učebna rostlinné výroby

dsc_0195

Foto č. 3 Agroenvironmentální kroužek v učebně chovu zvířat

dsc_0198

Odborná praktická výuka probíhá v malochovu přilehlého Školním statku Středočeského kraje, v školní botanické zahradě a v smluvních střediscích (např. ZOD Potěhy, HD Cichlid and Marine Centre Čáslav, ZOS Kačina, Závodiště Pardubice, aj.), kde se žáci seznamují s chovem všech druhů hospodářských a některých druhů exotických zvířat, pěstováním různých zemědělských plodin a moderní mechanizací.

K výuce i relaxaci slouží žákům přímo v areálu školy výběh se zakrslými holandskými kozami a minihorsinkami Poly a Miškou. Žáci mají možnost umístění psa v nově vybudovaném školním psinci, kde jsou jak klasické venkovní kotce, tak vytápěná místnost pro umístění psů nenavyklých na celodenní pobyt venku. Pro výcvik psů slouží školní cvičiště, které je součástí areálu školy.

Pod záštitou školy běží kroužek základního jezdeckého výcviku pod vedením profesionálního trenéra pana Františka Lomského. Škola dlouhodobě spolupracuje s občanským sdružením pro hipoterapii Polyana. V prostorách Školního statku je pro žáky i možnost ustájení vlastního koně. K dispozici je zde venkovní jízdárna s pískovým povrchem. Škola je zapojena v projektu Zemědělství žije! Zemědělského svazu ČR a již druhým rokem pořádá Agroenvironmentální kroužek, kde se děti ze základních škol i školky dozvídají např. o tom, jak a kde se produkují základní potraviny a jak důležité poslání je být zemědělcem.

Foto č. 4 Výběh pro koně

dsc_0226

Foto č. 5 Součástí školního statku je drobnochov, kde se studenti připravují na maturitní otázky

dsc_0224

Foto č. 6 Výběh pro zakrslé kozy

dsc_0160

Na škole se pořádají četná školení a semináře (Včelařské vzdělávání, Canisterapeutické semináře s testováním psů, aj.), které jsou určeny jak žákům, tak široké odborné veřejnosti. Spolupracuje také s firmou Schaumann v rámci projektu Praxe do škol. Žáci se pravidelně zúčastňují různých dovednostních a znalostních soutěží, kde dosahují velmi dobrých výsledků. Oblíbenou aktivitou žáků jsou zahraniční projekty s partnerskými školami ve Francii, Itálii a Holandsku.

V současné době se žáci vzdělávají ve dvou čtyřletých maturitních oborech – Agropodnikání a Ekonomika a podnikání. Obor Agropodnikání je ještě rozdělen na dva studijní směry, a to Chovatelství a Zemědělský provoz. Od příštího školního roku 2017/18 přibude ještě nový čtyřletý maturitní obor Veterinářství a tříletý učňovský obor Zemědělec – farmář.

Foto č. 7 Síň slávy

dsc_0188

Jedním ze směrů, kterým by se škola chtěla do budoucna ubírat je sociální zemědělství. Absolventi by měli být nejen špičkoví zemědělci, ale také lidé, kteří dokáží pracovat s lidmi v obtížné sociální situaci a potřebují podporu do svého života. Tu by jim měl být schopen nabídnout a vytvořit sociální zemědělec ve svém podniku, či ve spolupráci s dalšími organizacemi. Koncept sociálního zemědělství umožňuje zavádět a vytvářet nové alternativní služby, rozšiřovat a diverzifikovat činnosti a jejich roli ve společnosti. Současně otvírá možnosti pro zdravotně a sociálně znevýhodněné osoby, které v sociálním zemědělství najdou pracovní uplatnění nebo mohou zmírnit dopady svého zdravotního postižení nebo sociálních problémů.

Ing. Kristýna Neuhauserová, Ph. D

Foto: Lucie Rysová

 

Výsledek obrázku pro střední zemědělská škola čáslav logo