Sklizeň cukrové řepy v Královéhradeckém kraji by letos měla meziročně vzrůst o devět procent na 690.309 tun a být nejvyšší za poslední tři roky. Farmáři v Královéhradeckém kraji patří mezi největší pěstitele cukrovky v zemi, sklízejí zhruba pětinu republikové produkce. Větší plochy cukrovky budou letos sklízet jen farmáři ze Středočeského a Olomouckého kraje. Vyplývá to z letošního prvního odhadu sklizně podzimních plodin, který provedl Český statistický úřad.

Růst sklizně v Královéhradeckém kraji je dán zvýšením osevní plochy o více než pět procent na 10.765 hektarů a zvýšením průměrného výnosu o 3,6 procenta na 64,1 tuny z hektaru. Osevní plocha cukrovky je ve srovnání s rokem 2017, kdy skončil systém produkčních kvót na cukr, stále nižší, a to přibližně o 550 hektarů.

V celé ČR by měla sklizeň cukrovky letos vzrůst o 3,6 procenta na 3,79 milionu tun. Je to díky nárůstu odhadovaného hektarového výnosu na 63,55 t/ha a také díky mírnému rozšíření osevní plochy.

Cukrovka z hradeckého regionu míří hlavně do cukrovaru v Českém Meziříčí na Rychnovsku, který patří společnosti Tereos TTD z Dobrovice na Mladoboleslavsku. Po dobrovickém provozu s denní zpracovatelskou kapacitou 15.000 tun je meziříčský cukrovar s kapacitou až 8000 tun řepy druhým největším v zemi.

Letos meziříčský cukrovar zahájil řepnou kampaň 18. září, trvat by měla přibližně do 18. ledna. „Vzhledem k poměrně dobrému úhrnu dešťových srážek i celkovému průběhu vegetace letos očekáváme nejlepší úrodu cukrové řepy za poslední tři roky,“ uvedla společnost Tereos TTD. Závody Dobrovice a Meziříčí by celkem měly v kampani zpracovat tři miliony tun cukrové řepy a vyrobit přes 320.000 tun cukru.

Vyšší by letos v Královéhradeckém kraji měla být i sklizeň brambor, meziročně statistici čekají růst o pětinu na 21.100 tun. Zvýšily se osevní plochy brambor i se čeká vyšší hektarový výnos. V pěstování brambor farmáři hradeckého kraje v rámci republiky, na rozdíl od cukrovky, v popředí zdaleka nestojí. Brambory pěstují na asi 763 hektarech, což představuje tři procenta osevních ploch s bramborami v Česku.

zdroj: ČTK

foto: .pixabay.com