Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PRGLF) spustí v úterý nové kolo programu investičních úvěrů na zvýšení výkonnosti a udržitelnosti zemědělských podniků. Malé a střední firmy mohou žádat o úvěr od 100.000 do deseti milionů korun. Žádosti lze podávat výhradně prostřednictvím internetového formuláře, fond přijme maximálně 250 žádostí. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí PRGLF Barbora Šenfeldová.

Předseda představenstva fondu Josef Kučera uvedl, že příjem žádostí se spouští letos podruhé. „Reagujeme tak na potřeby českých zemědělců s cílem pomoci jim s podporou při pořízení investičního majetku,“ doplnil.

Investice, na kterou zemědělci mohou čerpat úvěry, musí sloužit ke zlepšení výkonu podniku, zejména snížením výrobních nákladů nebo zlepšením a dalším rozvojem produkce. Úvěr nelze použít na nákup nemovitostí nebo hospodářských zvířat.

O úvěr mohou žádat podniky, které v uplynulých 12 měsících s PRGLF neuzavřely smlouvu ve stejném programu. Fond letos na podporu splácení jistin úvěrů rozdělil ve dvou kolech žádostí 900 milionů korun mezi zemědělské a potravinářské firmy.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com