Cena pšenice na chicagské burze  klesla nejníže za 3,5 roku. Na evropský zemědělský trh působí řada faktorů. Levný ukrajinský dovoz obilí, na nějž si stěžují někteří evropští zemědělci, je ale jen jedním z nich a zdaleka není nejdůležitější, uvádí server EUObserver. Za nízké ceny mohou podle agentury Reuters stále mimo jiné velké zásoby, které má na skladě největší vývozce, tedy Rusko.

Cena za bušl (27,2 kg) pšenice  na komoditní burze CBOT v Chicagu klesla až na téměř 5,3 dolaru (asi 123 Kč), a byla tak nejníže od srpna 2020. Posléze ale mírně vzrostla, když přišla zpráva, že Egypt, který je jedním z největších světových dovozců pšenice, vstoupí na trh poté, co si zajistil osm miliard dolarů (186 miliard Kč) od Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Evropská unie po začátku ruské invaze na Ukrajinu zrušila kvóty a cla na dovoz ukrajinských zemědělských produktů. Rozhněvala tím farmáře z Polska, Maďarska a Slovenska, podle kterých produkce z Ukrajiny sráží ceny na trhu.

Proti levnému dovozu ze třetích zemí, a to především obilí z Ukrajiny, demonstrovali před úřadem vlády v Praze i čeští zemědělci. Vláda podle nich nehájí zájmy českých zemědělců a neplné své sliby. Tuzemské zemědělství se tak podle nich nachází v kritickém stavu a farmáři už nemají kam ustupovat.

I letmý pohled na vývoj evropských cen obilovin a olejnin v letech 2020 až 2023 ale podle EUObserveru ukazuje, jak málo je ovlivnil ukrajinský dovoz. A to dokonce i poté, co ho Polsko a další sousední země ve druhém čtvrtletí roku 2023 zakázaly.

Ve skutečnosti drží ceny dole jiné významné faktory, včetně silné sklizně v Americe v roce 2023, píše evropský server.

V roce 2022 se z Ukrajiny do Evropské unie dovezly zemědělské výrobky za 13,1 miliardy eur (332 miliard Kč). Na dovozu ze zemí mimo EU se tedy podílela sedmi procenty, vyplývá z dat Eurostatu. Celkový dovoz z Ukrajiny do EU mezi říjnem 2022 a 2023 podle Evropské komise činil 24,3 miliardy eur (616,8 miliardy Kč). Za rok 2021 to bylo 24 miliard eur (609,2 miliardy Kč). Aktuálnější data nejsou k dispozici.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com