Po dvou letech uvítalo výstaviště v Brně Národní výstavu hospodářských zvířat, která představuje největší přehlídku hospodářských zvířat v České republice. Výstava se konala společně s ANIMAL TECH, NATURA EXPO BRNO a Národní výstavou myslivosti od 11. do 14. 5. 2017. Poprvé se Národní výstava hospodářských zvířat konala samostatně bez výstavy domácích mazlíčků. Tento aspekt výrazně podpořil odborné zaměření celé výstavy a zdůraznil současný genetický materiál, který je na poli živočišné výroby nabízen.

Během čtyř dnů se na výstavišti představilo 272 firem a více než 900 hospodářských zvířat od 300 chovatelů. Skot, prasata, ovce, kozy a oslové, byli ustájeni a předváděni v pavilonu P, kde byly k dispozici hned tři předvadiště. Široké spektrum plemen neuchvátilo pouze místní, ale i zahraniční návštěvníky. Což potvrdily i zahraniční delegace, které byly nadšeni z vysoké úrovně této výstavy.

– 37 000 návštěvníků za 4 dny –

Ve velkém se zde předvedl Český svaz chovatelů masného skotu, který zde pořádal desátý ročník Národní výstavy masného skotu. Široký program této výstavy pojal 336 zvířat se zastoupením 20 masných plemen od 83 chovatelů z České republiky. Národní šampionáty se konaly v rámci těchto plemen: belgické modrobílé, blonde d´Aquitaine, salers, aberdeen angus, masný simentál, hereford, charolais, limousine, gasconne, aubrac a parthenaise.  V rámci národních šampionátů byli přizváni i zahraničních rozhodčí z Německa, USA, Maďarska a Francie.

Program na předvadišti masného skotu uzavřela nedělní Soutěž Junior teamu ČSCHMS, kde se představilo 27 mladých chovatelů. Této soutěže se mohou účastnit již děti od 5 let. Bohaté publikum je během celé soutěže podporovalo potleskem. U nás nejmladší účastníci získali velký obdiv a respekt za to, s jakou nebojácností a hrdostí zvířata vodili.

Šampióni jednotlivých plemen:

Šampión plemene aberdeen angus: MEWIL UNIVERSAL 112Z
Šampión plemene belgické modrobílé: BOLESLAV Z DUBNICE ET
Šampión plemene charolais: ACADIA Z ČISTÉ
Šampión plemene hereford: SKOVBY HANIBAL
Šampión plemene limousine: UJO NOVOKOSTELECKÝ ET
Šampión plemene masný simentál: BEN Z NOVÉ VODY PP
Šampión plemene piemontese: BEEN Z LIPTÁLU
Šampión plemene aubrac: CALINE
Šampión plemene parthenaise: ABBEY LA ET

Hodnocení výstavy z pohledu ředitele Českého svazu chovatelů masného skotu naleznete ZDE.

Pozadu nezůstala ani plemena kombinovaná a mléčná. Předvadiště mléčného a kombinovaného skotu hostilo hned tři národní šampionáty, a to holštýnského plemene, plemene brown swiss a plemene jersey. Program v neděli uzavřela Soutěžní přehlídka českého strakatého skotu.

O vítězce Národního holštýnského šampionátu rozhodl nizozemský rozhodčí Nico Bons, který doma v Nizozemí hospodaří na své farmě již po třetí generaci a může se pyšnit špičkovými holštýnskými dojnicemi. Šampionát probíhal po celý pátek. Jako první se představily jalovice, kde vyhrála jalovička z Milošovic od Ing. Radka Cihláře. V kategorii prvotelek dominovala kráva Dáša ze Školního statku Středočeského kraje, Poděbrady.  Vítězkou kategorie krávy na druhé laktaci se stala Kája z Mendelovy univerzity v Brně – ŠZP Žabčice. Kráva z Meclovské zemědělské a.s. ovládla kategorii starších krav.

Vítězka kategorie krávy na 2. laktaci Kája nakonec ovládla celý šampionát a stala se Národní šampionkou.

Rezervní šampionkou byla zvolena starší kráva z Meclovské zemědělské a.s. Nejlepší vemeno má „redka“ Zuzana ze ZS Ostřetín, a.s. Nejlepší vodičkou se stala Božena Urbánková ze Školního statku Středočeského kraje, Poděbrady. V závěru šampionátu se představily i krávy s celoživotní užitkovostí nad 100 000 kg, Izabela ze ZDV Novoveselsko na 6. laktaci a Mamba ze Zeras a.s. na 8. laktaci. Samotný rozhodčí je hodnotil jako krásná zvířata, která si rozhodně zaslouží hlasitý potlesk od publika.

Národní šampionát plemene brown swiss ovládla kráva Popelka na 3. laktaci ze Střední zemědělské a veterinární školy Lanškroun, která se narodila 16. 3. 2012. Naposledy byla otelena 28. 2. 2017, kdy se ji narodily dvě jalovičky, které ji doprovázely na výstavě. I šampionát tohoto plemene hodnotil zahraniční rozhodčí, a to Ital Angelo Pozzati. Střední zemědělská a veterinární škola v Lanškrouně slavila v neděli odpoledne s Popelkou po druhé. Popelka obdržela titul Miss sympatie. Titul vyhlásila a ocenění předala redaktorka Profi Pressu, Jana Velechovská.

V rámci Národního šampionátu plemene Jersey, který se konal v ČR po druhé, představilo svá zvířata sedm chovatelů. Obdobně jako u holštýnského plemene a brown swiss hodnotil zahraniční rozhodčí Rainer Schmitt z Německa. Národní šampionkou se stala starší kráva z farmy Tehov na druhé laktaci.

Kompletní program na předvadišti mléčného a kombinovaného skotu uzavřela nedělní Soutěžní přehlídka českého strakatého skotu. Zde svá zvířata představilo dvanáct chovatelů. Samozřejmě nechyběla Radešínská Svratka včele s Bertou na šesté laktaci. V očekávaném finále se nakonec střetla Berta ze Svratky s prvotelkou z chovu Josefa Jóna z Příchovic. Rozhodování nebylo lehké, každopádně rozhodčí rozhodl, že mládí má na vrh a vítězkou se stala prvotelka Šimaka z Příchovic. Celou přehlídku soudcoval Ing. Andrýsek ze Svazu chovatelů českého strakatého plemene.

Za zmínku stojí rozhodně i ojedinělá kolekce normandského plemene. Tu na výstavu přivezl Petr Zaoral z Čabové. Kolekce byla sestavena z plemenných telat, jalovic i krav. Ukázku této kolekce bylo možné na předvadišti sledovat během všech čtyř dnů.

Závěrem nám dovolte vyjádřit velký obdiv všem chovatelům, organizacím i školám, které se na výstavě během čtyř dnů představili a vytvořili neuvěřitelnou atmosféru. Poděkování jim patří hlavně za sestavení velmi bohatého programu na všech předvadištích! Rozhodně chceme vyzvednout i zastoupení jednotlivých plemen, které neobdivovali pouze místní, ale i zahraniční návštěvníci, kteří byli velmi příjemně překvapeni touto strukturou. Těšíme se za dva roky v Brně!