Poplatky za přijímání žádostí o registraci hnojiv, pomocných půdních látek a pomocných rostlinných přípravků nebo substrátů se zhruba ztrojnásobí. Podle vládní novely vzrostou z 3000 korun na 10.000 korun, tedy na úroveň srovnatelnou s ostatními státy Evropské unie. Přijetí žádosti o prodloužení platnosti registrace bude podle předlohy stát 2000 korun místo současných 500 Kč. Novelu dnes podepsal prezident Miloš Zeman, oznámil ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela do českého právního řádu vnese evropská pravidla práva ohledně regulace vstupu, zavlékání nebo šíření škodlivých rostlin. Pěstitelé nebudou muset informovat Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) o použití toxických přípravků na ochranu rostlin. Nově bude stačit informovat hygienickou stanici. Novela nově odkazuje na unijní nařízení, která nabyla účinnosti od poloviny prosince.

Ke zvýšení některých poplatků za registrace ministerstvo zemědělství odkazovalo na to, že od roku 1998, kdy byl schválen zákon o hnojivech, nevzrostly. U poplatků za prodloužení registrace se pak jejich výše nezvedala od roku 2009, kdy byla možnost prodloužení zavedena. Novela také mění legislativu ohledně značení nebo přípravků na ochranu rostlin, aby je bylo možné snáz dohledat v české distribuční síti.

Profesionální pěstitelé, kteří budou chtít venku nebo ve skleníku použít toxické prostředky, se nebudou muset před každou aplikací ptát státu. Ubude tím administrativní zátěž. Loni ÚKZÚZ vydal za první pololetí zhruba 100 takových povolení. Už v současnosti je na etiketě informace, že pěstitelé musí dva dny před aplikací informovat příslušnou hygienickou stanici.

Senát v novele zrušil pasáž, podle níž výrobcům a distributorům přípravků pro rostliny teoreticky hrozila sankce za to, že nezašlou ÚKZÚZ text etikety výrobku. Pokuta až do výše tři čtvrtě milionu korun se ale neuplatňuje. Sněmovna s tím souhlasila.

Autor:ČTK

foto: pixabay.com