Čištění srsti koně bychom měli provádět před ježděním a po ježdění. Při čištění zbavujeme srst nečistot, prachu, odumřelých chlupů a starých žíní. Dále dochází k prokrvení kůže koně. Masírujeme ho, utužujeme vzájemný vztah, kontrolujeme zdravotní stav a stav srsti, lépe objevíme drobná poranění nebo případné exoparazity (klíště, vši…).

Pomůcky pro čištění koní

Vzhledem k většímu množství věcí potřebných k čištění jsou šikovné plastikové boxy, kyblíky nebo přepravky či látkové kapsáře, ve kterých máme pomůcky přehledně uložené a lehce přenosné z místa na místo. Každý kůň by měl mít svou vlastní soupravu pro čištění. Snížíme tak infekční tlak a snižujeme riziko šíření nemocí či parazitů. Veškeré pomůcky bychom měli udržovat v náležité čistotě. Jednou za čas je dobré je omýt vodou a saponátem a postříkat desinfekčním prostředkem, který nedráždí kůži.

Pomůcek pro čištění je nepřeberné množství, pojďme se podívat na některé z nich:

Kovové hřeblo

Toto hřeblo použijeme v případě silného znečištění srsti. Pokud se kůň rád válí a je mokro, lehce se mu na srsti vytvoří souvislý povlak bláta. V tomto případě je vhodné kovové hřebílko složené ze čtyř na sobě nezávisle pohyblivých kruhů, které kopírují tvar těla koně. S tímto hřebílkem musíme pracovat opatrně, abychom koně nezranili. Pokud máme kovové hřbílko ve tvaru podobném hřebílku gumovému, používáme ho pouze k čištění kartáčů.

hrbilko325_2

Umělohmotné hřeblo

Umělohmotné hřeblo používáme k odstranění hrubších nečistot pomocí krouživých pohybů. Čistíme ho oklepávání o zem nebo stěnu. O toto hřeblo kartáče nečistíme.

hrbilko325_3

Gumové hřeblo

Gumové hřeblo slouží především k očištění kartáče. Ale lze ho použít i samostatně na srst. Kdy opět nejlépe krouživými pohyby čistíme srst.

hrbilko325_4

Kartáč

Kartáčem s krátkým chlupem uhlazujeme srst a odstraňujeme prach. Chlupy kartáče mohou být ze žíní nebo syntetické. Kartáč čistíme o gumové nebo kovové hřebílko.

hrbilko325_5

Kartáč s delším chlupem používáme k pročesávání žíní hřívy a ocasu.

hrbilko325_6

Typ kartáče s dlouhým chlupem, lze využít ke konečnému dočištění koně. V závěru čištění s ním koně „oprášíme“.

kartac325_7

Režný kartáč

Tento kartáč se hodí na čištění silně znečistěných kopyt, kdy pomocí vody z nich odstraníme bláto nebo hnůj.

kartac325_8

Beránek

Tato pomůcka slouží k závěrečnému uhlazení srsti, kdy se odstraní poslední zbytky prachu z povrchu srsti.

beranek325_9

Kopytní háček

Jak už název napovídá háček slouží k čištění kopyt. Háčku je několik druhů. Na trhu objevíme háčky obyčejné nebo v kombinaci s kartáčkem či s různými druhy rukojetí.

hacek325_10hacek325_11

 

Mazání na kopyta

K péči o kopyta se využívají různé druhy mastí, olejů a vazelín. A k jejich nanášení se využívá různých štětečků.

mazani325_12stetec325_13

 

Houba

Houby bychom měli mít dvě. Jednu na hubu a nozdry a druhou na řitní otvor koně. Pro lepší orientaci je dobré je mít barevně odlišené.

houba325_14

Stěrka

Stěrka je nezbytná při sprchování koně k odstranění přebytečné vody a snadnějšímu oschnutí koně. Můžeme ji použít i v případě silně zpocených koní.

sterka325_15

Hřebínky

Hřebínků je na trhu nepřeberné množství. Nalezneme hřebínky určené k protrhávání žíní, k jejich zaplétání nebo rozčesávání.

hrebinek325_16hreben325_17