Nejmladší plemeno západní Evropy, které bylo uznáno v roce 1956. K jeho původu se váže několik teorií. Uvádí se neplánované křížení v průběhu pohybu válečné fronty za 2. světové války, kdy mezi sebou válčila Belgie a Francie a vzniku genetické mutace. Od 60. let se toto plemeno stalo oblíbeným zejména pro svůj vysoký podíl svaloviny.

Plemeno masného užitkového typu středního tělesného rámce. Typické zbarvení je černostrakaté, květované. Má živý až nervózní temperament. V hybridizačním programu je zařazeno jako plemeno otcovské. Zvířata mají jemnou, suchou, ušlechtilou a mírně prosedlanou hlavu na které mají krátké, vzpřímené či poloklopené uši. Krk je kratší a velmi dobře osvalený. Hrudník mají středně dlouhý a hluboký. Trup je válcovitý, široký, kratší a napojený na extrémně zmasilou záď. Při pohledu shora má typický houslový tvar s hřbetní mediální rýhou. Kýty jsou extrémně zmasilé a oblast beder široká a hluboká.

Reprodukce je u plemene pietrain nižší, protože se jedná o typicky supermasnou populaci prasat. Průměrný denní přírůstek je 1 100 g při konverzi krmiva 2,4 kg. Má 1,2 % intramuskulárního tuku a podíl svaloviny se pohybuje okolo 62 až 64 %. Intenzivní růst svaloviny je do hmotnosti 90 kg.

Dodržování podmínek chovu je velice důležité vzhledem k náročnosti tohoto plemene. Vzhledem k vysokému podílu bílých vláken ve svalovině bývá plemeno náchylnější k vyššímu výskytu jakostních abnormalit masa.

text: Jana Hrtúsová

zdroj: doc. Ing. Roman Stupka, Csc. a kolektiv. ATLAS PLEMEN HOSPODÁŘSKÝCH ZVÍŘAT STUPKA a kol. ATLAS PLEMEN HOSPODÁŘSKÝCH ZVÍŘAT. Brandejsovo nám. 1291/1, 165 00 Praha 6 – Suchdol: powerprint, 2016, s. 267. ISBN 978-80-213-2651-4.

foto: https://www.britishpigs.org.uk/pietrain