Ve dnech 19.-22.července se na pardubickém závodišti uskutečnilo mistrovství ČR ve všestrannosti. Čtyři náročné soutěžní dny byly započali pátečním slavnostním zahájením na pardubickém zámku, které bylo přístupné i veřejnosti. Startovní listina čítala přes 160 startujících, mezi nimiž bylo řada jmen patřících mezi špičku v této disciplíně. Nechyběli zde ani reprezentanti z řad mladých jezdců, kteří se nedávno zúčastnili ME ve Francii, včetně Šárky Douchové, která tuto soutěž ukončila na 23. místě.

Soutěžní klání začalo drezúrou, která se jela ve čtvrtek a v pátek. Sobota vždy připadá na nejnáročnější část a to terénní zkoušku. Pro diváky je to atraktivní podívaná, neboť se můžou pohybovat v těsné blízkosti terénních skoků, případně si prohlídnout skoky z kurzu Velké pardubické. Soutěžní klání vrcholí nedělním parkurem, který velmi často zamíchá pořadím a rozhodne o vítězi.

V mistrovské soutěži se podařilo zdolat nástrahy náročného kurzu s nejmenším počtem trestných bodů Robertu Pokornému na koni Floor (Jezdecký klub NH Star), pro něhož to byl již čtvrtý titul, druhé místo obsadila Miriam Záveská na koni Expectancy Lucy (JK Železnice) , jejíž klisna byla zároveň vyhodnocena jako nejlepší český teplokrevník na MČR a stejně jako loňský rok skončil na třetím místě Petr Myška s Oboras shut it out (jezdecký klub Isabel).

Pořadí v dalších soutěžích:

mladí jezdci:

 1. E. Orctová a Westwinds Diego
 2. Š. Votavová a Zylo
 3. V. Pechanová a Rosa-P

děti:

 1. A. Kozojedová a Lea 5
 2. N. Mynářová a Terry 1
 3. M. Neumannová a Saletta

mladší junioři:

 1. B. Vaňková a Lipton Saimon
 2. E. Ciarkowska a Citadela 5
 3. B. Richtrová a Mameha

pony L:

 1. T. Látalová a Bětka 2
 2. E. Ciarkowska a Alpinhorse Midnight Princess
 3. M. Neumannová a Šikulka

pony ZL:

 1. A. Kozojedová a Andy 11
 2. N. Bártová a Kuba 3
 3. E. Štěpánková a Leny Gold K

starší junioři:

 1. A. Vyštajnová a Elzar
 2. J. Valentová a Ksiaže Chief
 3. N. Tarabini a Doména 2

družstva – 1. Oblast Praha, 2. Vysočina 1, 3. Východočeská oblast 2

Všestranná způsobilost patří mezi nejnáročnější jezdecké disciplíny skládající se hned ze tří částí : drezura, terénní zkouška a parkur. Původně vznikla pro potřeby armády k testování koní na náročné podmínky. Odtud pramení i další často používaný název pro tuto soutěž – military. Cílem je ze všech tří disciplín nasbírat co nejméně trestných bodů. . U drezury se hodnotí např. správné provedení jednotlivých cviků a  provedení celé drezúrní úlohy. V terénní zkoušce zase kůň musí dorazit v přesně daném čase a překonat všechny skoky. Postihuje se i pokud kůň dorazí do cíle dříve než je dáno. V parkuru zase nesmí kůň shodit žádnou z překážek a dojet ve stanoveném čase, přičemž zde se rychlejší absolvování nijak nepenalizuje.

Všem jezdcům, majitelům a chovatelům srdečně gratulujeme!

Marcela Otrubvá

foto: Stanislav Pitela