Jak si kdo ustele, tak si lehne. Toto známé pořekadlo platí u vysokoprodukčních dojnic, které tráví odpočinkem až 14 hodin denně, dvojnásobně. Kromě pořizovací ceny, nákladů na údržbu a pracnosti je důležitým faktorem komfort ležení. Dojnice si musí bez problémů lehnout a vstát. Sucho a pohodlí by mělo být samozřejmostí každého lehacího boxu.

Doba ležení má zásadní vliv na produkci mléka hned z několika důvodů:

  • Když krávy leží, odpočívají a přežvykují
  • Zvyšuje se průtok krve vemenem až o 30%
  • Je to úleva pro končetiny a paznehty, které nejsou v tu dobu vystaveny vlhku
  • Ležící krávy poskytují více prostoru pro ty ostatní u krmného stolu, napáječky atd.

Protože odpočinku věnují dojnice většinu času, může vodní matrace snížit účinky tepelného stresu a zabránit tak poklesu užitkovosti. Krávy preferují teploty mezi -5 a 18°C. Pokud se zvýší teplota vzduchu v kombinaci s vysokou vzdušnou vlhkostí, nastává v organismu problém s odvodem tepla vedoucího až k tepelnému stresu. Výhodou je proto chladný povrch lože, který podporuje odvádění tepla.

Proč zvolit jednokomorovou matraci?

Velkou výhodou jednokomorových matrací je, že voda začne plnit svojí funkci až v momentě, kdy kráva ulehne. Do té doby stojí pořád na pevném podkladě. U dvoukomorových matrací dojnice „stojí na vodě“ a můžou se na takovém povrchu cítit nejistě.

Vodní polštář pro extra pohodlí při vstávání

Při uléhání kráva přenese 2/3 hmotnosti (cca 500-650kg) na přední kolena, která volně klesají z výšky 20-30cm. Dojnice průměrně za den ulehne až 16x, proto pro ni musí být uléhání a vstávání naprosto bezbolestné. Jakmile kráva odpočívá, „plave“ na vodě a její váha je rovnoměrně rozložena. Předchází se tak otlakům a lysým oteklým hlezenním kloubům.

Vodní matrace zaručí čisté a suché stání

Nejen během teplého počasí je nutné udržovat lože čisté a suché. Voda si zachovává své vlastnosti a zajišťuje, že se vodní matrace vždy vrátí do původního tvaru. Jakmile na matraci kráva neleží, nabývá konvexního tvaru. Výhodou tohoto tvaru je, že tekutiny jako je moč a mléko stečou z matrace pryč. Výsledkem je, že vodní matrace je sušší a hygieničtější než jakákoliv jiná forma matrací bez nákladů na stelivo a práci.

Matrace AQUASTAR NEW

Matrace Aquastar je kombinací latexové pěny a vodního vaku, který nabízí 7cm vynikajícího pohodlí. Matrace kopíruje a  podporuje morfologii těla zvířete a zároveň poskytuje jednotnou podporu celému tělu. Díky vodě snižuje matrace Aquastar všechny tlakové body a umožňuje maximální krevní oběh pro optimalizaci tvorby mléka.

  • vodní matrace redukuje otlačeniny
  • vytváří optimální cirkulaci krve k zajištění dobré dojivosti
  • ideální řešení pro nerovnoměrný sklon
  • zajišťuje stálou hygienu
  • dodáváno v rolích (jeden vodní vak na místo o objemu cca 34 litrů)
  • latexová 30mm podložka

Rozměry:

Délka: 180 cm
Šířka: 115 cm/120 cm/125 cm
Tloušťka: 7 cm

Kde leží krávy na matracích Aquastar?

Dosud největší instalace vodních matrací Aquastar proběhla na slovenské farmě Majcichov a.s., která dojí 2000 krav denně, vyprodukuje 33 milionů litrů mléka ročně a v neposlední řadě patří mezi významného dodavatele zemědělských agrokomodit pro společnost McDonald. Aby si v Majcichově byli jistí, že vyberou správně, rozdělili část stáda na 4 skupiny po 150ks a každá skupina měla k dispozici jiný typ matrace ( byly vybrány 2 typy vodních matrací a 2 typy normálních matrací). Každé stádo bylo sledováno kamerou a na základě pozorování jak často dojnice zalehávají, kolik jich leží a celkovému využití lehacích boxů byly vybrány matrace. Volba krav byla jasná, proto si na této farmě libuje 2000 ks dojnic na vodních matracích Aquastar.

KONTAKT:

web: www.farmsystem.cz

e-mail: OFFICE@FARMSYSTEM.CZ

telefon: +420 702 121 787