V týdnu 4.- 6.11. 2021 se uskutečnila soutěž 9th Open Junior Show 2021 v italském městě Montichiari. Mladí chovatelé z celé Evropy zde mají příležitost ukázat své dovednosti v oblasti stříhání, vodění a celkové přípravy zvířat na výstavu.

Svaz chovatelů holštýnského skotu vybral studentku poděbradské střední zemědělské školy Janu Knoblochovou a její absolventku, nynější studentku 3. ročníku České zemědělské univerzity v Praze, Kateřinu Cihlářovou. Připojila se k nim studentka lanškrounské střední veterinární školy Michaela Plachá a její absolvent a současný student 2. ročníku Veterinární univerzity v Brně, Andrej Hliboký.

(Foto: FB Claire Swale)

Ve čtvrtek si soutěžící vylosovali své jalovice, o které se starali po celou dobu akce. Bylo třeba se s nimi seznámit, naučit je chodit tzv. výstavní chůzí a přivyknout ruchu výstaviště. Ještě předtím na soutěžící čekal kvíz, který zahrnoval otázky týkající se všech odvětví od vystavování přes plemenitbu až po praktické dovednosti v chovu skotu. Další část soutěže proběhla v pátek, kdy měli mladí chovatelé na ostříhání zvířete časový limit 1 hodinu a 45 minut. Za tuto dobu museli zvíře kompletně ostříhat a upravit top line neboli hřbetní linie. Následoval judging, kdy byla do předvadiště přivedena 4 zvířata a na soutěžících bylo ohodnotit jejich vzhled, určit jejich pořadí a následně svá rozhodnutí odůvodnit. V sobotu bylo na programu samotné předvedení jalovic, kde byla hodnocena hlavně práce se zvířetem a jeho celková příprava.

(Foto: FB Claire Swale)

Reprezentantky, Michaela s Janou, které soutěžily v kategorii junior breeders se celkově umístily na krásném 10. a 15. místě. V kategorii senior breeders se Kateřina s Andrejem umístili na pozici 16. a 17. Všem účastníkům gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v dalších soutěžích, ale i při jejich studiu.

Autor: Michaela Plotová

Foto: FB Claire Swale