Nový portál Agropočasí nabízí předpověď počasí až na úrovni katastrů. Nabízí předpověď maximální a minimální teploty vzduchu, úhrnu srážek a rychlosti větru a relativní vlhkosti na dva dny. Na vzniku webové aplikace se podílel Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU) ve spolupráci s ministerstvy zemědělství a životního prostředí. Novináře o tom dnes informovali ředitel ČHMÚ Mark Rieder a Jozef Soukup z České zemědělské univerzity (ČZU).

Web www.agropocasi.cz nabízí také výhled srážek až na deset dní dopředu. Na portálu mohou uživatelé najít interaktivní grafy, kde lze po zadání konkrétního katastru zobrazit zpětně informace o počasí za zvolené období. Aplikace umožňuje zpětně hodnotit teplotu vzduchu nebo teplotu půdy v pěti a deseti centimetrech, relativní vlhkost vzduchu, úhrn srážek, rychlost větru a délku slunečního svitu. Umožňuje také výpočet kumulativních srážek a teploty za stanovené období.

Rieder uvedl, že aplikace vznikla i na základě požadavků zemědělců na co nejpřesnější předpověď počasí. Upozornil, že předpověď na úrovni katastrů je velmi vysoké rozlišení, ČHMÚ standardně dělá předpověď na oblast 2,4 krát 2,4 kilometru.

Děkan Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU Josef Soukup uvedl, že aplikace nabízí srovnání i s historickými daty o počasí. Poznamenal, že v současné době je nesporné, že nastávají změny klimatu a na tuto situaci je nutné reagovat jak snižováním například emisí, tak adaptačními strategiemi pomocí specifických zemědělských postupů.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) podotkl, že pro zemědělce je klíčové sledovat množství srážek nebo teplotu vzduchu, protože ovlivňují výnosy plodin. Díky aplikaci mohou farmáři upravit své hospodaření a plánovat postupy práce, doplnil.

České zemědělství je podle něj progresivní obor i díky využití moderních technologií. Upozornil, že zemědělci budou moci čerpat dotace na takzvané precizní zemědělství, na nákup například zařízení využívající družicové systémy nebo polní roboty. „Umožníme zemědělcům na precizní zemědělství čerpat až deset miliard Kč, a to jak z národních, tak evropských peněz,“ řekl.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) poznamenal, že nová aplikace může sloužit i zahrádkářům.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com