Některá preventivní opatření proti šíření slintavky a kulhavky na Slovensku zůstanou v platnosti trvale, stát v této souvislosti zatím neplánuje rušit ani vyhlášenou mimořádnou situaci, řekl dnes novinářům ministr zemědělství Richard Takáč. Na základě pondělního oznámení slovenské státní veterinární správy země od středy zruší další restrikce v souvislosti s uvedenou nákazou skotu a jiných sudokopytníků.
„Nemůžeme říct, že jsme nad tím definitivně vyhráli, nemůžeme pomyslně otevírat šampaňské. Jsme ale na dobré cestě, abychom opatření uvolnili,“ uvedl Takáč.
Preventivní opatření proti šíření slintavky a kulhavky, jako jsou dezinfekční brody či evidence vstupu do chovů, ovšem zůstanou podle ministra v platnosti trvale. „Když jsme byli zvyklí na dny otevřených dveří na zemědělském družstvu, kam přišly tisíce lidí a hladili krávy, vozili se tam, tak to už takto nebude,“ řekl Takáč.
Od středy do 30. května zůstane na Slovensku v platnosti mimo jiné zákaz dovozu zvířat náchylných na slintavku a kulhavku z chovů na vymezeném území Maďarska, které první letošní případ nákazy potvrdilo v březnu. Právě z Maďarska pak bylo toto vysoce infekční onemocnění hospodářských zvířat podle Bratislavy zavlečeno na Slovensko. To dosud zaznamenalo šest ohnisek slintavky a kulhavky v chovech skotu, poslední z nich 4. dubna. Kvůli utracení zvířat přišlo Slovensko o šest až sedm procent roční produkce mléka.
Slovenská vláda má podle Takáče ve státním rozpočtu vyčleněno asi 30 milionů eur (747 milionů Kč) na odškodnění farmářů, které slintavka a kulhavka zasáhla. Bratislava spoléhá rovněž na peníze od EU. Ministr dodal, že s vyplacením kompenzací kabinet čeká na platby od pojišťoven, u kterých měli farmáři chovy pojištěné. Zemědělci už dříve upozornili, že obnovení chovu dojnic je časově i finančně náročné.
Autor: Adrian Bobok, ČTK
foto: pexels.com