Dnes v 9 hodin ráno se otevřely brány brněnského výstaviště a odstartovaly největší zemědělské a lesnické veletrhy ve střední Evropě, v čele s Mezinárodním veletrhem zemědělské techniky TECHAGRO. Společně s ním se uskuteční i veletrhy Mezinárodní lesnický a myslivecký veletrh SILVA REGINA a Veletrh obnovitelných zdrojů energie v zemědělství a lesnictví.

Expozice, které zaplnily areál do posledního místečka, budou přístupná do čtvrtka 12. dubna.

Našlapané výstaviště patří především zemědělské a lesnické technice. Využity jsou nejen všechny pavilony a volné plochy, vznikla dokonce i dočasná montovaná hala. Celkem se návštěvníkům představí přes 700 vystavovatelů z 37 zemí, kteří obsadili celkem přes 200 000 m2 plochy brněnského výstaviště, tj. 81 000 m2 čisté výstavní plochy, doplňuje ředitel zemědělských a lesnických veletrhů Jan Kuběna. Letošní ročník se více zaměřuje na rostlinnou výrobu, v pavilonu A1 vznikla hala posklizňových technologií. Zemědělská technika má tedy k dispozici více prostoru než v minulých ročnících.

Moderní technologie obor ovládají

Na trojici veletrhů se představí trendy a nejnovější technologie. Současná zemědělská technika je vybavená elektronikou, umí využívat například GPS navigaci nebo údaje, které sama shromáždí z obdělávané plochy, stroje umějí komunikovat mezi sebou. Ve svém konci slouží všechny tyto technologie k tomu, aby na stole spotřebitelů byly kvalitnější a čistší potraviny, aby půda byla méně vyčerpaná a aby zemědělci hospodařili udržitelným způsobem.

Návštěvníci najdou na veletrzích také stroje vhodné pro údržbu veřejných prostor a další technologie pro veřejný sektor a obce. Velmi silně jsou na veletrhu zastoupeny traktory, například český výrobce Zetor představí inovovanou modelovou řadu MAJOR. Prezentovat se dále budou všechny typy strojů pro zemědělství a lesnictví od téměř všech značek působících na českém a slovenském trhu.

Zájem ze zahraničí

Veletrhy jsou odbornou veřejností vnímány jako jedna z nejprestižnějších akcí v oboru. TECHAGRO letos navštíví incomingové nákupní mise z Ghany, Turecka Bosny a Hercegoviny a Mongolska, uskuteční se zde sněm Agrární komory ČR. Konat se bude i konference „Budoucnost českého zemědělství“, která zvýrazní význam vody a půdy jako strategických surovin a národního bohatství a přinese konkrétní informace, které pomohou zemědělcům v hospodaření v době klimatické změny. Nově bude během soutěže GRAND PRIX uděleno ocenění SOIL WATER RETENTION FRIENDLY pro stroje a technologie, které podporují zadržení vody v půdě.

Ochrana lesa hospodařením

Atraktivní program nabídne také veletrh SILVA REGINA. Tématem letošního ročníku je „ochrana lesa hospodařením“. Lesnickou část najdou návštěvníci v okolí pavilonu Z. Expozice nabídnou přehlídku strojů pro lesní hospodářství, motorových pil, harvestorů či přepravní techniky. Přímo v pavilonu je pak zastoupena část myslivecká. „Návštěvníci zde naleznou bohatý sortiment oblečení a vybavení pro myslivost, ale třeba i zbraně, optiky, fotopasti nebo střelecké simulátory,“ jmenuje Kuběna. Součástí bude i výstava, která připomene 100 let lesnictví a myslivosti v Československu. K veletrhu SILVA REGINA patří také dvě pódia, na kterých bude probíhat jak odborný, tak osvětový a zábavný doprovodný program.

Lesní biomasa

Veletrh BIOMASA se zabývá především lesní biomasou jako obnovitelným zdrojem energie, v expozicích budou vystaveny jak kotle, tak technologie pro zpracování biomasy a výrobu štěpky, palivového dřeva, pelet nebo briket. Na venkovních plochách budou probíhat praktické ukázky zpracování biomasy. Doprovodný program se zaměří na vytápění dřevem a na pěstování rychle rostoucích dřevin.

Výstaviště je otevřeno denně od 9 do 18 hodin.

Pro návštěvníky je nejvýhodnější koupit si vstupenku na webu veletrhu, kde stojí 130 korun, na místě je pak vstupné 200 korun. Nejvýhodnější podmínky mají organizované skupiny, které mohou ve čtvrtek navštívit výstaviště zdarma. Autobusy mají dostatek parkovacích ploch přímo na výstavišti, kam mohou vjíždět 8. nebo 9. bránou. Další parkoviště pro autobusy je zřízeno na ulici Veletržní přímo u první brány. Individuální návštěvníci mohou parkovat jak v okolí výstaviště, tak na záchytných parkovištích na okraji města, odkud se dostanou na výstaviště posílenou městskou hromadnou dopravou.

Převzato z webových stránek: Veletrhy Brno – dostupné z <https://www.bvv.cz/techagro/aktuality/nejvetsi-zemedelske-veletrhy-ve-stredni-evrope-zac/>


Agropress.cz naleznete v pavilonu G2! 

Od jara 2018 jsme oficiální mediální partnerem TechAgra.