Nejlepší stračena 2021 je projekt Chovatelského družstva Impuls, českých chovatelů a středních zemědělských škol z Lanškrouna a Třebíče.

Co podnikneme, pokud budou i letos zrušeny chovatelské akce a výstavy? Takovou otázku jsme si s kolegy položili na počátku roku 2021. A z nenápadné první myšlenky vznikl projekt Virtuální přehlídka skotu českého strakatého plemene. Propagace plemene českého strakatého skotu je a bude důležitou součástí naší práce. Mohli jsme vymyslet nový reklamní slogan, natisknout letáky s hezkými fotkami a měli bychom tzv. splněno. Místo toho jsme sestavili natáčecí tým, pořídili dron včetně řádného proškolení a vyrazili do terénu.

Zvířata byla připravována jako na klasickou výstavu, samotný videozáznam pak byl pořízen přímo u chovatele. Zdatnými pomocníky nám při přípravě zvířat byli kromě samotných chovatelů i studenti a studentky ze středních zemědělských škol, konkrétně VOŠ a SŠ Třebíč a SZEŠ Lanškroun, za což jim touto cestou děkujeme.

Spolupráce se zemědělskými školami je oblast, na kterou se chceme soustředit a rozvíjet ji i v budoucnu. Může být prospěšná pro všechny zainteresované strany, tedy školy a studenty, Impuls i chovatele.

Suma sumárum jsme v rámci virtuální přehlídky připravili 18 soutěžních videí, která byla v průběhu několika týdnů postupně zveřejňována a 31.12. 2021 byla vyhlášena vítězka. Všechny dojnice byly zařazeny do jedné kategorie. Hodnocení soutěže se ujala porota ve složení:

  • Thomas Grupp King of Fleckvieh
  • Jiří Andrýsek, Ph.D. ZD Nové Město na Moravě
  • Stef Beunk BAYERN-GENETIK Holandsko
  • Martino Ermacora BAYERN-GENETIK Itálie
  • Renier van Vuuren Impuls Africa
  • Hlas veřejnosti, která volila svoji favoritku prostřednictvím formuláře umístěného na stránkách chdimpuls.cz.

Virtuální přehlídka 2021

Velké poděkování na závěr patří chovatelům. Chápeme, že akce tohoto typu jsou pro Vás práce navíc a oceňujeme, že jste do toho s námi šli. Naším společným úsilím tak vznikl velice zajímavý projekt, který patří v současné době svým pojetím a rozsahem v ČR k ojedinělým.

Fotogalerie

Příkosická zemědělská a.s.
Zemědělské družstvo „Mezilesí“ Telecí
Zemědělské družstvo Dobříč
AGRO Liboměřice a.s.
Zemědělské družstvo Kouty

GenAgro Říčany, a.s.
Zemědělské družstvo vlastníků Štichovice
ZOD Čáslavice
DVP, družstvo Pyšel
Střední škola zemědělská a veterinární Lanškroun

Autor: Hana Mahlová (Chovatelské družstvo Impuls), Ing. Marcela Otrubová

Foto: archiv chovatelského družstva Impuls