Dne 20. 8. 2016 ožila Jezuitská kolej v Kutné Hoře již čtvrtým ročníkem Natura festivalu. Zemědělci představili své produkty ekologického hospodaření. Ochutnali jsme za vás a v následující reportáži představujeme co nás nejvíce oslovilo.

Čtvrtý ročník Natura festivalu pro tento rok změnil místo konání. Jezuitská kolej je velmi příjemné místo, kde se pořadatelům skvěle povedlo rozdělit sekci vinařství a sekci jiných zemědělských produktů.

Foto č. 1 Festival se uskutečnil v Kutné Hoře

DSC_0318

Foto č. 2 Prostory Jezuitské koleje

DSC_0271

Při vstupu do Jezuitské koleje jste dostali vlastní skleničku na víno, abyste řádně degustovali nabídku vín.

Sklenici vína Vám plnili samotní vinaři z Moravy:

  • Dalibor Osička (Velké Bílovice)
  • Ota Ševčík
  • Tomáš Čačík (Kobylí)
  • Zdeněk Vykoukal (Hostěrádky-Rešov)
  • Josef Abrle (Pálava)
  • Loigi (Znojmo)
  • Karel Válka (Nosislav)
  • Petr Koráb (Boleradice)

Na festivalu nechyběli ani dovozci zahraničních vín: Sklenka-Francie a Prodotto Italiano. Sklenka-Francie od roku 2012 pořádá festival Natura. Aktivně se podílí na projektech v ekologické sféře, spolupracuje se subjekty, které podporují program zelený „trvale udržitelný“ život. Na festivalu společnost Sklenka-Francie prezentovala biodynamická vína z Bordeaux a vína z malého regionu Jura. Bistro Naturel, partner Sklenky-Francie, které je nově otevřeno od května v Praze trvale nabízí vína místních a francouzských vinařů, která jste mohli ochutnat na festivalu. U Naturelu nás oslovilo nejvíce víno z malého organického vinařství z jižního Alsaska.

Vinné sklepy Kutná Hora představily svou kolekci biodynamických vín. Toto vinařství jako jediné v ČR vlastní ochrannou známku Demeter, prestižní označení pro biodynamické hospodaření. Představili průřez svou nabídkou: sekt Kuks, Tramín kořenný, Hibernal a Pinot Noir.

Foto č. 3 Nabídka vín

DSC_0312

Foto č. 4 Degustace vín

DSC_0315

Po řádné degustaci vín, se většina návštěvníků festivalu vypravila za pochoutkami, stejně jako my. Výběr byl opravdu široký od klobásek přes sýry, panenské oleje z Moravy, fairtrade kávu, různé sirupy, povidla, džemy až po Ghítelu. U většiny stánků jsme degustovali, případně rovnou nakupovali zásoby domů, očividně jako většina. Například Svobodný statek na soutoku nabízel zeleninu v bio kvalitě. Stejně tak rodinná Ekofarma Vlkaneč představila různé druhy sirupů, džemů, chutney a povidel. Zdravější alternativu klasické nutely Ghítelu, která je složená z arašídů, medu, kakaa a ghí, jste mohli ochutnávat po „panákách“ a pakliže Vám chutnala, byla k dispozici i ve skleních ke koupi.

Foto č. 5 Alternativa nutely

DSC_0300

Foto č. 6 Nabídka Svobodného statku na soutoku

DSC_0272

Foto č. 7 Sirupy a povidla rodinné Ekofarmy Vlkaneč

DSC_0274

Odpolední fairtrade kávu neodmyslitelně doplňovaly domácí zákusky, jako levandulové a pomerančové lanýže, brownie nebo zdravé zákusky z veganské restaurace Klíček. Je dobře známo, že k vínu patří sýry, které na festivalu nemohly chybět. Širokou paletu sýrů nabízela Sýrárna Poděbrady. U toho stánku byly nabídnuty sýry z kozího, ovčího i kravského mléka, zrající i čerstvé, ze zahraničí i z českých farem. Opravdový gurmáni si u toho stánku zakoupili talíř s výběrem sýrů, které následně koštovali společně s vínem.

Foto č. 8 Široké spektrum sýru ze Sýrárny v Poděbradech

DSC_0276

Foto č. 9 Zdravé mlsání ke kávě z veganské restaurace Klíček

DSC_0288

Foto č. 10 Brownie nabízel rodinný Vinný bar a kavárna Luna

DSC_0287

Počasí během celého dne přálo, a tak se návštěvníci na festival jen hrnuli. Do GASKu zavítali jak cyklisti, rodiny, tak mladší i starší generace. Příjemné posezení bylo připraveno uvnitř i pod širým nebem, a tak v případě, že jste vlastnili deku, mohli jste příjemně posedět na zelené ploše.

Foto č. 11 Zakoupit domů jste si mohli panenské oleje z Moravy

DSC_0305

Závěrem chceme poděkovat pořadatelům za pozvání a těšíme se na příští ročník Natura festivalu. Doufáme, že se sejdeme opět v Jezuitské koleji v Kutné Hoře. Všem vystavovatelům přejeme hodně štěstí na poli i na vinici, případně v obchodě.

Lucie Rysová
Pořadatelé akce: Sklenka-Francie.cz