Na Vysočině se kvůli dešťům protahuje sázení brambor. Zatímco jindy touto dobou už bývají brambory v brázdách, teď je podle odhadu Českého bramborářského svazu v tomto kraji osázená teprve přibližně polovina bramborových polí. Kvůli chladnému jarnímu počasí také začne v Česku později sklizeň v oblastech mimo Vysočinu, kde se pěstují rané brambory, a to asi o dva týdny. ČTK to řekl předseda svazu Josef Králíček.

„Dá se říci, že domácí sklizeň raných brambor začne až v druhé polovině měsíce června,“ řekl Králíček. Obvykle se tyto první nové brambory začínají sklízet v prvním červnovém týdnu.

Rané brambory se pěstují hlavně v Polabí a a na jižní Moravě. Na Vysočině, kde je třetina z celkové rozlohy bramborových polí v Česku, sázejí zemědělci později sklízené odrůdy brambor. Sázení v tomto týdnu znovu zastavily deště, zemědělci nemohou pokračovat v přípravě půdy.

„Výsadba se v každém případě protáhne minimálně do konce května. Dá se očekávat, že některé podniky budou dosazovat brambory ještě v první dekádě června,“ uvedl předseda svazu. Jestli bude mít pozdější termín sázení dopad na produkci brambor na Vysočině, se podle něj ale nedá odhadovat. Důležité bude to, jaké bude počasí v dalších měsících.

Zemědělská společnost v Havlíčkově Borové na Havlíčkobrodsku pěstuje brambory zhruba na 150 hektarech polí, výsadba je i tam v polovině. „Ona to příroda nějak dožene,“ řekl předseda představenstva Aleš Málek k možnému dopadu zpoždění na porosty brambor. Problém by podle něj mohlo způsobit, kdyby se sklizeň domácích raných brambor protáhla tak, že se bude překrývat s dodávkami konzumních brambor z Vysočiny, pěstitelům by to kazilo ceny.

Zemědělské podniky v Česku loni podle Českého statistického úřadu pěstovaly brambory na 21.680 hektarech polí, na Vysočině z nich bylo 7248 hektarů. V meziročním porovnání se rozloha bramborových polí v ČR minulý rok snížila o pět procent. „Byli bychom rádi, kdyby byly plochy stejné jako loni, ale vypadá to na snížení v jednotkách procent,“ řekl Králíček s odkazem na signály od pěstitelů. Letošní statistická data budou až počátkem července.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com