Jedná se o nemoc zvanou hříběcí, která nepodléhá povinnému hlášení Státní veterinární správě. Majitelka koně si nechala udělat vyšetření u koně, kterého chtěla prodat a tím bylo zjištěna přítomnost původce této nákazy. Při pozitivním výsledku je nařízena izolace postiženého zvířete a všech dalších, která s ním přišla do styku. Samozřejmostí je zákaz účasti na hromadných akcích jako jsou výstavy a svody a zároveň veterináři zjišťují, jestli se nakažené zvíře v posledních 30-ti dnech nějaké takové akce nezúčastnilo z důvodu přenosu nákazy.

Na konci dubna bylo hříběcí potvrzeno i  na Rakovnicku, kde došlo k nakažení nejspíše nákupem nového koně. Z jednadvaceti koní na ranči byla nákaza potvrzena u třech z nichž jeden uhynul.

Hříběcí je celosvětově rozšířené onemocnění horních cest dýchacích způsobené bakterií Streptococcus equi subsp. Equi u koňovitých. Léčba této nemoci je velmi zdlouhavá a často je spojena s dalšími vážnými komplikacemi. Nejvnímavější jsou mladí a staří koně, ale onemocnět může kůň v kterémkoliv věku. Léčba se provádí pomocí antibiotik. Na člověka tato nákaza není přenosná.

Příznaky hříběcí

  • Inkubační doba je 3-14 dní

  • Horečka až 41°C

  • Nateklé a zvětšené uzliny na krku a v oblasti hrda, z nich se vytváří abscesy

  • Hnisavý výtok z nosu ve velkém množství

  • kašel

Marcela Otrubová

Zdroj:

Hříběcí nebezpečná nákaza koní potvrzena na Tachovsku, https://www.svscr.cz/hribeci-nebezpecna-nakaza-koni-potvrzena-na-tachovsku/

Švehlová, D., Hříběcí není „jen jiná rýma“, http://www.equichannel.cz/hribeci-neni-jen-jina-ryma