Chovatelé prasat budou moci čerpat speciální dotace a zálohy, ministerstvo zemědělství pro ně vyčlenilo navíc až 100 milionů korun. Na jedno ustájovací místo úřad v novém dotačním programu poskytne až 80.000 korun. Zároveň si budou chovatelé prasat a drůbeže požádat o mimořádné zálohy až 70 procent u dalších programů podpory. Příjem žádostí o zálohy začal dnes. Na pomoc chovatelům prasat úřad letos vydá 1,2 miliardy korun. Novinářům to dnes řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Příspěvky z nového programu budou moci chovatelé čerpat na úkony spojené s prováděním opatření zaměřených proti rozšiřování některých chorob prasat. Dotace úřad poskytne ve čtyřech sazbách mezi 35.000 až 80.000 korunami na jedno ustájovací porodní místo prasnic, v závislosti na specifikách provozu.

Soběstačnost ČR ve vepřovém masu byla před 20 lety na zhruba 95 procentech, dnes je kolem 45 procent, dodal Nekula.

Ceny vepřového masa na evropském trhu prudce klesají, v současnosti dosahují podle Nekuly úrovně roku 1994. Důvodem je především nechuť Číny odebírat evropské vepřové, a to kvůli výskytu afrického moru prasat v některých zemích Evropské unie. Náklady ale chovatelům nyní prudce rostou, i vlivem zdražování energií či krmných směsí za ně chovatelé vydají až dvojnásobné částky, řekl Nekula.

Přes opakované žádosti České republiky i dalších členských států o poskytnutí mimořádných podpor pro chovatele prasat, Evropská komise zatím žádnou takovou pomoc nespustila.

Obrovský přetlak na trhu může podle Nekuly způsobit to, že bude V Evropě jen několik států, kde se budou prasat chovat. Nekula chce, aby ČR byla mezi nimi.

zdroj: ČTK

foto: pxhere.com