Zemědělci na Břeclavsku zahájili jako první sklizeň ozimého ječmene. Předešlé dny ho sklidili asi ze 40 hektarů, dnes pokračují na dalších 60 hektarech. Celkem mají plodinu na 150 hektarech. ČTK to řekl Antonín Osička ze Zemědělského družstva Bulhary. Očekává, že by se letošní úroda ječmene mohla pohybovat kolem pěti tun.

Na zahájení sklizně upozornil Český rozhlas. Zemědělci vyjeli na pole už minulý víkend, poté ale sklizeň zdrželo deštivé počasí. „Začali jsme ozimým ječmenem. Vyjeli jsme na dvou kombajnech. Sklizeno z minulého týdne máme asi 40 hektarů, dnes uděláme nějakých 60. Čekáme, že letos by mohla být sklizeň kolem pěti tun, loni byla 3,6 tuny,“ uvedl Osička.

Podle něj bylo loni sucho. Letos několikrát zapršelo. „Loni bylo sucho a hraboši, kteří se ale pro letošní rok neztratili. Jinak by to mohlo být ještě lepší,“ řekl Osička. Družstvo má obiloviny asi na 600 hektarech. Kromě ječmene mají pšenici ozimou nebo řepku.

Sedláci z jihu Moravy obvykle vyjíždějí ke žním jako první z republiky. Břeclavsko bývá první proto, že je zde teplo a také jsou na části území písčité půdy, na nichž obilí dozrává dříve. „Tady pod Pálavou je to vždy o nějaký kousek dřív, ale už pojedou i další zemědělci,“ poznamenal Osička.

Zdroj: ČTK

foto: pixabay.com