Rozdojování je klíčovým obdobím pro úspěšnou laktaci a jeho úspěšné zvládnutí ovlivní další využití dojnice. Kromě správné výživy, už v období před otelením, jako prevence proti následným metabolickým problémům, je rozhodující právě průběh dojení. Pro prvotelky, které se s dojírnou setkávají vůbec poprvé, je důležitá úplná eliminace negativních jevů spojených s dojením, protože krávy si tato místa velmi dobře pamatují. Velký blok ve spouštění mléka způsobuje rovněž působení adrenalinu, který se začne uvolňovat působením stresu, vzniklého např. hrubým zacházením se zvířaty.

Citlivost vemene po otelení se velmi zvyšuje

Krávy jsou často po otelení velmi citlivé na dotyky vemene. Účinné řešení spočívá v použití gelů na rozdojování nejlépe na olejové bázi, které zaručí rychlé vstřebávání a okamžité působení. K maximálnímu možnému účinku je vždy nutná aplikace před dojením, což výrazně napomáhá k prokrvení vemene a spouštění mléka.

Aplikace gelů má zásadní význam – vyzkoušený a praxí ověřený postup

Aplikací správného gelu lze dojnici výrazně ulehčit začátek další laktace. Každý z nich má své specifické vlastnosti a je určen na určité období a nelze tedy použít jeden univerzální. Aplikace všech gelů se provádí zásadně před vydojením!  Pouze ve specifických případech má význam aplikovat gely po vydojení – například u prudkých zánětů (E. Coli ).

Graf č. 1 Hojivé balzámy

semafor

První den na dojírně můžeme dojnici značně ulevit použitím gelu, který vemeno ochladí a zároveň prokrví, čímž se zamezí zadržování mléka. Na to se výborně hodí FaSy Pepperbalzam, který umí ochladit vemeno až o 3,5 ˚C. Jeho používání se doporučuje v rozmezí 1-2 dne.

Na jeho účinky navazuje FaSy Vitagel, který je ideální na další častou poporodní komplikaci a to jsou tzv. plchy. Je to otok vemene způsobený zesíleným průtokem krve pod vlivem estrogenů.  Nadměrně zvětšené vemeno brání kravám ve volném pohybu, zvyšuje riziko vzniku poranění díky kontaktu s paznehty a v konečném důsledku může dojít k natažení závěsných vazů vemene. K tomu se většinou ještě přidávají závažné problémy s dojením.

Při déletrvajícím otoku je funkčním řešením masáž právě za použití Fasy Vitagel, který vemeno mírně ochladí a velmi výrazně napomůže prokrvení. Díky rychlému vstřebání zachovává pokožku přirozeně vláčnou. Zvláště pro vysokoprodukční dojnice je vhodné jeho dlouhodobé používání, protože mimo jiné pečuje o namáhanou pokožku vemene.

Gely jako podpůrná terapie při zánětech

Rozdojování je období, kdy jsou dojnice nejnáchylnější na záněty různého původu, a použití správného gelu vhodnou terapií při léčbě. Pokud jsou mastitidy vzniklé bez přítomnosti patogenů, pokračujeme v aplikaci FaSy Vitagel. Pokud je kultivace na patogeny pozitivní, kromě aplikace cílených antibiotik, je velmi efektivní podpůrná léčba, která zkracuje dobu jejich používání. Na prvotní akutní fázi, vyznačující se horečnatými stavy, je nutné zchlazení již zmíněným FaSy Pepperbalzam, a na následné doléčení FaSy Mastvet, který podporuje regeneraci poškozené tkáně a rovněž důkladné vydojení zánětového mléka. Působí hloubkově a dlouhodobě.

Autor článku:

FARMCZSYSTEM, s.r.o.