Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) na dnešek svolal jednání se zástupci zemědělců, potravinářů a obchodníků kvůli vysokým cenám cukru. Již dříve upozorňoval na to, že loni od září do prosince podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) stoupla cena jednoho kilogramu cukru v obchodech o 77 procent. Jednat bude s prezidentem Agrární komory ČR Janem Doležalem, prezidentkou Potravinářské komory ČR Danou Večeřovou a prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomášem Prouzou. Nekula po jednání vystoupí na tiskové konferenci, které se zúčastní také ředitel Ústavu zemědělské ekonomiky a informací Štěpán Kala.

Ministr kvůli vysokým spotřebitelským cenám cukru a vajec na konci ledna obchodním řetězcům odeslal dopis, ve kterém je vyzval aby vysoký růst cen vysvětlily. Obchody by podle něj neměly současné ekonomické situace zneužívat k neúměrnému zvyšování zisku.

Na dnešním jednání chce se zástupci oborových svazů jednat o nákladech a obchodních přirážkách jednotlivých skupin. Data ČSÚ podle něj ukazují, že zvýšení obchodních přirážek bylo extrémní a u některých subjektů neodpovídá růstu nákladů. „Chci proto, aby spotřebitelé měli k dispozici veškeré informace a věděli, které subjekty se na nich snaží co nejvíce vydělat. Věřím, že účastníci schůzky dají karty na stůl a směrem ke spotřebitelům budou maximálně transparentní,“ uvedl k pondělní schůzce.

Prouza již dříve uvedl, že komentáře ministra o cenách cukru považuje za nelegální snahu o určování cen na trhu. Minulý týden řekl, že z jednání neočekává žádný zásadní posun a půjde na něj s jasným právním stanoviskem. „Zákon vysloveně zakazuje, aby spolu konkurenti sdíleli citlivé informace,“ řekl. Kritizoval také, že na schůzku ministr nepozval zástupce Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Agrární komora již dříve odmítla, že by za zdražováním potravin byli zemědělci. Podle Doležala si vůči obchodním řetězcům, které ovládají většinu trhu, nemohou diktovat podmínky. „Není možné očekávat zázračné řešení tohoto vleklého problému od jedné schůzky. Nicméně pokud chceme skutečně pochopit nějaký problém, je třeba nejdříve důkladně zanalyzovat situaci a k tomu je nutné získat relevantní vstupní data, která v tuto chvíli zejména na straně maloobchodu nemáme,“ uvedl.

zdroj: ČTK
foto: pixabay.com