V městské části Brno-Kohoutovice přibyl automat, ze kterého mohou lidé kupovat ovoce a zeleninu od lokálních farmářů z nedalekých Malhostovic. Novinářům to dnes řekl starosta Kohoutovic Jakub Hruška (KDU-ČSL). Podle něj jsou ceny podobné jako v obchodech, ale potraviny jsou kvalitnější. Například tři kila brambor lidé dostanou za 55 korun, stejnou cenu zaplatí i u dvou kilogramů jablek.

Automat nazvaný Bramat se nachází u obchodního domu Lipsko, kde doposud čerstvá zelenina chyběla i ve stánkovém prodeji. „O umístění automatu jsme v Kohoutovicích s kolegy usilovali od samého počátku. Radnici to nestálo nic, provozují to soukromí zemědělci,“ uvedl Hruška. V místě mají bezplatný pronájem.

Automat poskytuje čerstvé ovoce jako jablka, hrušky a další druhy, ale i zeleninu od brambor přes cibuli a česnek až po kořenovou zeleninu. „Platba i nákup samotný je jednoduchý. Zákazník zvolí plodinu, bezkontaktně zaplatí a zboží mu vyklopí speciální dopravník z pozinkovaného kbelíku,“ popsal Hruška.

Podle něj se v prvních dnech ukázalo, že je o prodej velký zájem. Kromě bezhotovostní platby a pojezdem s kbelíky automat obsahuje i klimatizační jednotku, která zajišťuje kvalitu potravin.

zdroj: ČTK

foto: FB Bramat- automat na zeleninu