Ideální počasí, pestrá výstava hospodářských zvířat a zemědělské techniky, atraktivní doprovodný program a stovky stánků přilákaly na letošní Královéhradecké krajské dožínky do Hradce Králové historicky největší návštěvnost.

Desetitisíce návštěvníků proudily v sobotu rozsáhlým dožínkovým areálem Šimkových sadů s cílem odnést si divácký, kulinářský nebo kulturní zážitek. „Oproti loňskému roku, kdy nám nepřálo počasí, plnily tisíce návštěvníků dožínkový areál už v brzkých dopoledních hodinách,“ líčí spokojeně zástupkyně pořadatele, ředitelka Krajské agrární komory Královéhradeckého kraje, Hana Pisarčíková.

Doslova v obležení, a to zejména rodičů s dětmi, byl prostor Šance, kde byly vystaveny gigantické zemědělské stroje, probíhaly ukázky prací s hospodářskými zvířaty a dravci. Velký úspěch sklidily ukázky zaměřené na dovednosti westernových koní, dále králičí hop a stejně jako loni se největšímu diváckému zájmu těšila show jezdeckého seskupení Haraldos.

Nemalé pozornosti dožínkového publika se dostalo i vystavovatelům drobné drůbeže a skotu. Nejnavštěvovanější částí kulturního doprovodného programu byly koncerty JH Big Bandu, Brass Avenue a Jazz Police na Hlavním pódiu. V moderním aranžmá skupiny nabídly průřezy hity 80. až 90. let, což diváci oceňovali bouřlivým potleskem. Nakonec se hrálo, tančilo a zpívalo až do setmění.

Kromě hudebních a ukázkových programů nabídli pořadatelé příchozím návštěvníkům interaktivní dílny lidových řemesel od keramických, až po výrobu floristických dekorací z polních a lučních produktů. Zároveň tyto interaktivní prezentace, které zajišťovaly střední odborné školy z Královéhradeckého kraje, velmi dobře posloužily jako zdroj informací budoucím středoškolákům zajímajícím se o zemědělské a řemeslné obory.

Na Hlavním pódiu předával hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček ceny vítězům soutěže Potravina a potravinář Královéhradeckého kraje za rok 2023, kterými se staly:

  • v kategorii Pivovary Královéhradecký měšťanský pivovar a.s. s vítězným produktem Hradecký Klenot polotmavý ležák 11°,
  • společnost Pleva s.r.o. v kategorii Alkoholické a nealkoholické nápoje s vítězným produktem Medovina z lipového medu,
  • Karsit Agro, a.s. s vítězným produktem Škvarky z Přeštíka  v kategorii Maso a masné výrobky,
  • Rodinná farma František Kejklíček v kategorii Mléko a mléčné výrobky s vítězným produktem Pažitkové kostky,
  • dvě vítězství si odnesla společnost FABIO PRODUKT spol. s r.o. s produktem Ovoce v gelu – jablka kostky v kategorii v kategorii Ovoce, zelenina a výrobky z nich a za produkt MANKA řepkový olej z kategorie Ostatní výrobky.
  • V kategorii Pekárenské a cukrářské výrobky uspěla společnost PINK ROSES original s.r.o. s produktem Makronky, která se zároveň stala díky největšímu získanému počtu hlasů i Absolutním vítězem soutěže. Kompletní výsledky ankety Potravinář roku najdete na www.potravinarroku.cz. Oceněni byli i nejlepší zemědělci všech okresů a studenti zemědělských škol za studijní výsledky.
„Letošní dožínky byly v každém směru bohatší než v předchozích letech. Snad se tento vysoký standard podaří udržet i příští rok, kdy nás čeká jubilejní 20. ročník dožínkových slavností,“ přeje si Hana Pisarčíková a dodává: “ Ještě bych chtěla poděkovat všem partnerům dožínek a především pak všem kolegům z organizátorského týmu za jejich skvělou a obětavou práci při přípravě dožínek a zejména za nasazení během jejich konání.” Podle odhadů organizátorů si letošní Královéhradecké krajské dožínky nenechalo ujít rekordních 40 tisíc návštěvníků.

zdroj: tisková zpráva agrární komory královehradeckého kraje

foto: redakce

Fotogalerie: