Kondice struků = kondice dojnice

Kondice pokožky struku je často podceňována a není jí věnována dostatečná pozornost. Významnou funkcí pokožky struku a struku samotného je komunikace mezi vnějším a vnitřním prostředím mléčné žlázy. Výrazný vliv na pokožku struku má doba dojení, ustájení, pre-dip a post-dip. Struky, které nejsou v dobré kondici jsou vnímavější k mikrobiálnímu osídlení patogeny a následnému onemocnění mastitidou. Namáhaná pokožka struku může při dojení působit bolest a dojnice následně hůře spouští a uvolňují mléko, což vede až k nedodojení. A opět je to jedna z cest k budoucí mastitidě.

Pokožka struku ve špatné kondici je jasný signál špatného managementu dojení nebo ustájení.

Hodnocení kondice struků podle pětibodové stupnice již pomalu ale jistě získává na důležitosti a na velkých farmách má stejný význam jako hodnocení tělesné kondice dojnic. 

Pokožka struku – první obranná linie proti patogenům

Strukový svěrač a strukový kanálek jsou první a nejdůležitější linií obrany. Pokud je pokožka struku v kondici, vytváří nepřátelské prostředí pro bakterie a zabraňuje tak jejich růstu. Tato vlastnost může být velmi omezena nevhodným výběrem post-dipu. Vhodný post-dip by měl proto obsahovat kromě desinfekční složky i složky pečující o pokožku struku. Kůže struku narušená prasklinami, modřinami nebo lézemi se může stát rezervoárem patogenů způsobujících mastitidu, především pro Streptococcus dysgalactiae a Staphylococcus aureus. Krávy se suchou a silně popraskanou pokožkou mnohem pomaleji dojí a to může vést k poškození konců struků.

Pokud je kůže struku pevná, hladká a pružná, bakterie mají mnohem menší šanci na rozvoj kolonií.

Při dojení je na pokožku vytvářen velmi vysoký tlak, kde dochází k její iritaci a vzniku zrohovatělé vrstvy buněk, která může být potencionálním rizikovým faktorem v procesu hygieny vemene. Zrohovatělá vrstva je velmi vhodné prostředí pro patogenní organismy.

Kapková bariéra – funkce moderního post-dipu

Nejmodernější systém bariéry je tvořen tenkým filmem, kopírují povrch struku a především tzv. kapkovou bariérou, která jediná účinně chrání hrot struku a vstup do strukového kanálku. To husté bariérové dipy neumí.

Bariéra nepřilne k povrchu, ale naopak vytváří chráněný prostor mezi bariérou a povrchem struku, kde dochází k pomnožování patogenů.

FaSy Super Barrier Gold Dip Set

Prémiové řešení pro špičkové výsledky – speciální receptura pro špičkovou ochranu s vysokou ochrannou pokožky při zachování vysoké účinnosti. Šetří struky i vaši kapsu.

FaSy Super Barrier Gold-Dip je vysoce účinný dvousložkový (aktivátor a báze) dezinfekční prostředek na struky. Dobře viditelný, ulpívající, zlatavě-žlutý ochranný film poskytuje optimální a dlouhotrvající hydratační účinek ke zlepšení přirozené obranyschopnosti struků.

KONTAKT:

web: www.farmsystem.cz

e-mail: OFFICE@FARMSYSTEM.CZ

telefon: +420 702 121 787