Plemeno vzniklo v 90. letech minulého století v Anglii v hrabství Hampshire. Jeho genotyp obsahuje krev původních severoevropských divokých prasat a anglických prasat sedlových. V USA patří mezi neoblíbenější barevná plemena.

Plemeno masného užitkového typu a středního až většího tělesného rámce. V hybridizačním programu je zařazeno jako plemeno otcovské. Zbarvení je sedlové, přičemž sedlo je bílé. Temperament je klidný a zvířata jsou odolná vůči stresu. Mají vzpřímené uši, lehkou, mírně prosedlanou, ušlechtilou hlavu a dobře osvalený, krátký krk. Středně dlouhý, široký a středně hluboký hrudník a kratší, válcový trup s širokým a dobře osvaleným hřbetem. Hřbet je pevně svázán s dobře osvalenou plecí. Záď bývá široká, rovná a popřípadě mírně sražená. Kýty jsou klenuté a hluboko nasazené. Končetiny jsou vysoké, pevné, suché, postoj korektní a zadní končetiny bývají strmější. Má pevnou kůži s jemnými štětinami.

Plemeno vyniká v dobré reprodukční užitkovosti, dobré růstové intenzitě a velmi dobrou jatečnou hodnotou. Standard užitkových vlastností je podobný plemeni duroc.

Autor: Jana Hrtúsová

zdroj: doc. Ing. Roman Stupka, Csc. a kolektiv. ATLAS PLEMEN HOSPODÁŘSKÝCH ZVÍŘAT STUPKA a kol. ATLAS PLEMEN HOSPODÁŘSKÝCH ZVÍŘAT. Brandejsovo nám. 1291/1, 165 00 Praha 6 – Suchdol: powerprint, 2016, s. 267. ISBN 978-80-213-2651-4.

foto: https://brinkgenetics.com/swine/boars.html