Vítězem letošního ročníku soutěže Farma roku je Vinařství Válka z Nosislavi z okresu Brno-venkov. Soutěž pořádá Asociace soukromého zemědělství ČR, která sdružuje drobné farmáře. Výsledky dnes oznámila na slavnostním vyhlášení v Praze, na České zemědělské univerzitě. Na druhém místě se umístil Ranč Karpentná na Frýdecko-Místecku a na třetím místě ekologická farma ALMAKO na Bruntálsku.

Odborná komise u soutěžících farem hodnotí pět kritérií – a to vzhled farmy, organizaci práce, ekonomické výsledky, zamýšlený rozvoj a zapojení rodiny do chodu farmy.

Vítězné Vinařství Válka je rodinný podnik, který vznikl před 30 lety. Pěstuje 15 odrůd vinné révy v bio kvalitě na deseti hektarech vinic v přírodním parku Výhon. Ročně vyprodukuje 50.000 litrů vína.

V ekologickém režimu hospodaří i Ranč Karpentná z podhůří Slezských Beskyd v blízkosti Třince na 60 hektarech. Věnuje se chovu masného skotu a amerických plemen koní.

Farma ALMAKO se zaměřuje na chov a šlechtění masného skotu plemene hereford. Vznikla v roce 1993 v Albrechticích u Rýmařova na Bruntálsku. Hospodaří na 318 hektarech. Součástí farmy je také penzion.

V soutěži se na čtvrtém místě umístila Farma rodiny Kubátových a Balcarových v obci Dobříčkov u Benešova. Pěstuje plodiny na 240 hektarech půdy, od loňského roku se věnuje takzvanému regenerativnímu zemědělství. Součástí farmy je také chov mléčného skotu. Páté místo v soutěži obsadila Mléčná farma Peškovi z Rankova u Chotěboře. Chová 60 dojnic a hospodaří na 95 hektarech půdy.

zdroj: ČTK

foto: https://vinarstvivalka.cz/galerie/#bwg0/375