Zástupci členských zemí Evropské unie a Evropského parlamentu dosáhli na politické úrovni dohody o reformě unijního systému zemědělských dotací. Oznámil to včera eurokomisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski. Dohoda přináší nová opatření k ochraně malých farem a k omezení negativních dopadů zemědělství na životní prostředí, píše agentura Reuters.

Domluvu ještě musí oficiálně schválit členské státy a Evropský parlament. „V některých bodech jsme si možná přáli rozdílný výsledek, ale domnívám se, že celkově můžeme být s dosaženou dohodou spokojeni,“ uvedl Wojciechowski. Aktivisté nicméně tvrdí, že dohoda nedokázala sladit zemědělskou politiku s cíli EU v oblasti boje proti klimatickým změnám.

Podle Evropské komise dohoda přináší spravedlivější a ekologičtější zemědělskou politiku. „Zajistí spravedlivější rozdělování podpory, zejména pro malé a střední rodinné farmy a mladé zemědělce,“ uvedla komise v tiskovém prohlášení.

Dohoda ukončuje téměř tříleté neshody ohledně společné zemědělské politiky EU, která se v letech 2021 až 2027 bude podílet zhruba třetinou na výdajích unijního rozpočtu. Na platby zemědělcům a podporu rozvoje venkova by mělo směřovat 387 miliard eur (téměř deset bilionů Kč), píše Reuters.

„V budoucnosti zemědělství nebude zajišťovat pouze to, aby farmáři měli životaschopné podnikání a spotřebitelé spravedlivé ceny. Bude rovněž přispívat k zelenější Evropě,“ uvedla portugalská ministryně zemědělství Maria do Céu Antunesové, která při jednáních zastupovala členské země EU.

Dohoda bude požadovat, aby členské země od roku 2023 vynakládaly 20 procent z plateb pro zemědělce na ekologické programy. V letech 2025 až 2027 by pak měl tento podíl stoupnout na 25 procent.

Dohodnutá pravidla rovněž požadují, aby členské země minimálně deset procent peněz ze společné zemědělské politiky poskytovaly menším zemědělcům. Země by se však mohly tomuto požadavku vyhnout, pokud použijí jiné metody k zajištění spravedlivého rozdělení peněz, napsala agentura Reuters.

Dohoda rovněž vyžaduje, aby členské země rozdělily tři procenta peněz mezi mladé zemědělce ve věku do 40 let. Počítá také s vytvořením krizového fondu v hodnotě 450 milionů eur (zhruba 11,5 miliardy Kč) pro případ, že zemědělské trhy naruší mimořádná situace, například pandemie.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com