Česko bude moci ze státní pokladny pomoci splácet půjčky zemědělcům zasaženým koronavirovou krizí. Evropská komise schválila program, jehož prostřednictvím bude moci česká vláda poskytnout malým a středním zemědělským podnikům až miliardu korun. Komise to oznámila v tiskové zprávě.

Česko chce až pěti tisícovkám zemědělců pomoci splatit až polovinu hodnoty jejich nezaplacených úvěrů. Na jeden farmářský podnik má přitom připadnout nejvýše 150 tisíc korun.

Unijní exekutiva konstatovala, že program je v souladu s upravenými pravidly pro státní podporu, jimiž Brusel kvůli dopadům pandemie covidu-19 povolil běžně zakázané finanční zásahy vlád do konkurenčního prostředí. Pomoc s půjčkami nepřesáhne nejvyšší povolenou částku na jednu firmu, která je 100.000 eur (2,7 milionu korun). Program poběží nejvýše do konce letošního roku, jak požaduje komise.

Komise pravidla pro státní pomoc v rámci série koronavirových opatření uvolnila v březnu s cílem pomoci financovat zdravotnictví a firmy nejvíce zasažené krizí.

Brusel už od té doby schválil stovky žádostí členských států, několik z nich také Česku. Mezi ty nejobjemnější patří v květnu schválená státní podpora za 142 miliard korun pro velké české exportéry, jejichž podnikání zasáhla koronavirová omezení. Tento týden komise stvrdila i pět miliard korun, jimiž chce Česko přispět na platbu nájmů firem v krizi.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com