Skokový nárůst cen energií by podle vedení zemědělských společností na Kolínsku a Nymbursku mohl vést k ukončení některé produkce. Skončit by mohlo například zpracování kukuřice na zrno nebo chov brojlerů, řekli ČTK zástupci vedení dvou zemědělských podniků.

Zemědělská akciová společnost Bečváry na Kolínsku, která hospodaří na 4300 hektarech půdy a chová přes 600 dojnic, energie na příští rok nakoupené nemá. „Pořád jsme váhali, až bylo pozdě,“ řekl ČTK místopředseda společnosti Vojtěch Kšírl. Podle současných cen by společnost dala příští rok za energie desetkrát víc. „To je naprosto devastační. Stát s tím musí něco udělat,“ řekl Kšírl. Letos firmu energie budou stát 2,5 milionu korun.

Plynu potřebuje společnost podle Kšírla méně, pro některé činnosti je ale nezbytný. „Potřebujeme ho hlavně k sušení kukuřice na zrno, v nejhorším případě to prostě dělat nebudeme a zůstaneme jen u kukuřice na siláž. Krávy ale bez elektřiny nepodojíme,“ doplnil.

Společnost Proagro Nymburk, která chová na čtyřech farmách kolem 750.000 nosnic a zabývá se i další živočišnou výrobou, už má energie na rok 2023 nakoupené. „Nakupovali jsme na spotu, takže příští rok máme pokrytý, i když samozřejmě za vyšší ceny,“ řekl ČTK ředitel pobočky společnosti v Městci Králové Zdeněk Mlázovský. Náklady na elektřinu stouply ve společnosti za první pololetí meziročně o 207 procent a za plyn téměř o 240 procent.

„Pokud bychom měli poslední nárůst cen energie promítat do ceny vejce, potřebovali bychom přidat 60 haléřů,“ doplnil. Přes 90 procent vajec prodává Proagro přes odbytovou společnost za dohodnutou cenu. Od května do srpna se podle Mlázovského vejce prodávala špatně, na českém trhu převažovala levnější vejce ze zahraničí a společnost musela jít s cenou dolů.

Proagro začalo s přípravou přebudování jedné farmy tak, aby k vytápění využívala lehké topné oleje. Nepřímo se ceny energií podle Mlázovského mohou promítnout i do cen krmných směsí, které tvoří největší náklady společnosti. „Pokud by byl nárůst cen pozvolnější a někde se rozumně zastavil, časem se to dá do konečných cen promítnout,“ řekl. Skokový nárůst podle něj může mít pro některé chovatele likvidační efekt. Vysoké ceny energií podle něj ohrozí nejdříve chov brojlerů, kteří potřebují hodně tepla.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com