Počet domácích porážek skotu stoupl v Moravskoslezském kraji za poslední tři roky o více než 40 procent. V roce 2017 jich chovatelé nahlásili 1010, předloni 1383 a loni už jich bylo 1421. V kraji se dělá nejvíce domácích porážek v Česku, loni to bylo téměř 27 procent všech porážek v zemi. Pozitivní je, že přibývá bouráren masa při farmách. ČTK to řekli ředitel Státní veterinární správy pro Moravskoslezský kraj Severin Kaděrka a vedoucí odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví Kamil Zmuda.

Tradice malochovu skotu se podle veterinářů v kraji udržuje hlavně na Frýdecko-Místecku. Loni tam v hospodářstvích chovatelů bylo poraženo 826 kusů skotu, tedy téměř 60 procent z celého kraje. Hovězí maso z domácích porážek je určeno pouze pro spotřebu v domácnosti chovatele, nemělo by se tedy dostat dál do oběhu.

„Co je pozitivní, že se rozrůstá počet bouráren při farmách. Chovatel si odveze zvíře porazit na jatky, kde proběhne řádně veterinární prohlídka, maso je zpracováno za stanovených hygienických podmínek, vychlazeno a pak následně chovatel, který provozuje takovou minibourárnu, si může maso ve čtvrtích převzít zpět, rozbourat si ho a oficiálně prodat z registrované bourárny spotřebitelům, kteří mají asi čím dál větší zájem o takové maso,“ řekl Zmuda.

Podobných bouráren už je podle něj v kraji několik desítek. „Pořád máme nové projekty, žádosti o posudky k projektové dokumentaci, případně ke kolaudaci, takže se počet takových provozů rozrůstá,“ řekl Zmuda.

Lidé, kteří mají zájem o hovězí maso z malochovů, by podle něj měli vyhledávat takové farmáře. Na jatkách veterináři kontrolují prakticky každý porážený kus, před poražením, během porážení i po poražení.

„Když to někdo poráží na dvorku a někde chladí ve stodole kdoví za jakých podmínek a není to veterinárně prohlédnuté, tak by z toho masa mohlo hrozit i nějaké zdravotní riziko,“ řekl Zmuda.

Veterinární správa také kontroluje, zda chovatelé dodržují všechny legislativní podmínky pro porážky. „Jsou povinni nejméně tři dny před uskutečněním porážky to nahlásit na krajskou veterinární správu. Taky potom provádíme kontrolu likvidace zbytků zvířat, což je velmi nebezpečný odpad, u kterého je předepsáno, že musí být likvidován přes asanační ústav, takže provádíme kontroly, jestli to zemědělci takto provádějí,“ řekl Kaděrka.

Pravda ohledně domácí zabijačky

 

 

Novela veterinárního zákona od loňska omezila počet domácích porážek. Chovatel může ročně porazit jen tři zvířata starší 12 měsíců a mladší 72 měsíců. „Předtím to nebylo omezeno, takže bylo zřejmé, že někteří chovatelé porážejí velké množství zvířat, které není možné spotřebovat v domácnosti. Tím pádem se to takhle omezilo. Ty tři kusy skotu starší 12 měsíců je možné asi v normální domácnosti spotřebovat,“ řekl Zmuda.

Počet zvířat nahlášených v domácích porážkách skotu v Moravskoslezském kraji

2017 2018 2019 2020
Moravskoslezský kraj 1010 1287 1383 1421
Česká republika 3247 4444 4988 5368

Zdroj: Státní veterinární správa

 

Autor: Vlastimil Vyplel, ČTK

foto: pixabay.com