Do ochranných pásů, na které se můžou brát dotace, protože se počítají mezi ekologické zemědělské postupy, budou zemědělci moci od příštího roku nově sít lničku. Dříve ji stát mezi plodiny vhodné pro ochranný pás nepovažoval a zemědělci za její pěstování v ochranných pásech peníze nedostávali.
Plodiny, jako je hořčice, hrách, jetel, svazenka, len nebo koriandr, se na ochranných pásech musí pěstovat do poloviny července. „Lnička je ze stejné skupiny plodin jako již zastoupená hořčice… Lnička je plodina nižšího vzrůstu a slabších stonků, což umožňuje lepší práci se zapravením porostu,“ uvedla v připomínkách ministerstvu Agrární komora ČR, ministerstvo následně do nařízení lničku zařadilo.
Lnička setá je starobylá olejnatá plodina, která se v Evropě pěstovala už před tisíciletími. Nedávno se začala znovu využívat. Lničkový olej extrahovaný ze semen má velmi vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, přezdívaných „dobré tuky“. Má pozitivní účinky na kůži a vlasy, lze jej použít i na vaření, stejně jako na biopalivo. Lnička je navíc odolná vůči suchu. V současnosti se pěstuje zejména ve Spojených státech, Kanadě, Číně i v Evropě.
Autor: ČTK
foto: www.bvv.cz