Kritická situace, kdy se již v zimě začaly některým chovatelům docházet zásoby sena a cena za balík se vyšplhala až na 1500 Kč stále pokračuje. Nejvíce postižení jsou menší farmáři chovající koně, skot a ovce ale i  zemědělci specializující se na pastevní chov skotu nebo ti, kteří krmí letní krmnou dávku. Nejhorší možný scénář spojený s nedostatkem krmiva je proto snižování stavu dojnic.

Velká část republiky byla postižena takovým suchem, že na mnoha místech nenarostlo dostatek trávy k výrobě potřebného množství sena. Tato situace se bohužel netýká pouze Čech, ale s nedostatkem sena z první seče se potýkají i v ostatních státech Evropy a není tak odkud dovážet. Spousta chovatelů se nyní potýká s problémem, kdy jim jejich stálí dodavatelé odřekli nasmlouvané množství a musí teď řešit, jak zajistit krmení na zimu.

Foto č.1: Většina pastvin letos vypadá takto..

100_4470

Nedostatek sena není celorepublikový problém. Nejvíce postižené oblasti jsou Karlovarsko, Ústecko, částečně Liberecko, jižní Morava a  Žatecko, které se navíc nachází ve srážkovém stínu. Podobná situace je i ve Zlínském kraji. Ceny letošního sena jsou různé a hodně se liší podle lokality. Na Nymbursku je možné pořídit balík za 650 Kč, na Královehradecku i za 600 Kč, naopak třeba na Liberecku a Orlickoústecku už je to i  1000 Kč za kulatý balík.

text a foto: Marcela Otrubová