Pěstitelé brambor letos očekávají průměrnou úrodu, podmínky pro sázení a pěstování jsou zatím dobré a bramboráři nezaznamenali žádné problémy v souvislosti s jarními mrazy ani srážkami. Na tiskové konferenci k zahájení sklizně raných brambor to řekl předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček. Pěstitelé v Česku loni sklidili 784.000 tun brambor, oproti roku 2023 o 80.000 tun víc. Loni se zvětšila i plocha, na které zemědělci brambory pěstovali, a Králíček očekává mírné navýšení ploch i v letošním roce. Přestože se české bramborářství začíná po několika letech poklesu stabilizovat a zemědělci se k pěstování brambor vrací, podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) je stále prostor pro růst sektoru.

„Předpokládáme průměrnou úrodu a doufáme v dobrý průběh právě nastupující bramborářské sezony. Sázelo se za dobrých podmínek a deště v posledních dvou týdnech porostům obecně prospěly a jsou v dobrém stavu,“ řekl Králíček.

Letošní bramborářská sezona by tak mohla navázat na loňskou, kdy celková plocha brambor po čtyř letech poklesu vzrostla na 22.747 hektarů, což je o 6,3 procenta víc oproti roku 2023. Od roku 2020 do roku 2023 plocha brambor poklesla o téměř 3000 hektarů.

Loňské zvětšení plochy podle Králíčka souvisí se změnou přístupu zemědělců k pěstování hlavních zemědělských plodin. „Brambory už nejsou vytěsňovány na okraj a řada podniků v nich vidí diverzifikaci,“ uvedl. Také prezident Agrární komory ČR Jan Doležal potvrdil, že se pěstitelé začínají vracet k bramborám. Například na řepce zemědělci v posledních letech nevydělávají a u brambor byla cena podle něj v posledních letech příznivá a příliš se nenavyšují ani náklady.

Králíček očekává, že plocha pěstovaných brambor by mohla mírně růst i letos, například u brambor k produkci škrobu odhaduje navýšení o zhruba deset procent z loňských 5406 hektarů, u produkčních by podle něj mohlo jít rovněž o navýšení o několik procent.

Výborný označil brambory za strategickou komoditu pro české zemědělství, kterou je potřeba podporovat a propagovat. Soběstačnost pěstování brambor se sice zvyšuje, například v roce 2024 stoupla na 75 procent z předloňských 72 procent, prostor pro růst ale podle Výborného ještě je. Ministerstvo zemědělství ve své strategii s výhledem do roku 2030 počítá s tím, že plocha konzumních brambor by měla vzrůst nad 16.000 hektarů. Loni zemědělci pěstovali konzumní brambory na 14.517 hektarech.

„Výzva je také propagovat brambory, spotřeba na hlavu klesá a tento trend je potřeba zastavit,“ řekl ministr. U drobných pěstitelů, domácností a zahrádkářů je podle dat svazu obliba brambor stabilní, každoročně produkují kolem 150.000 tun brambor, které pěstují na téměř 6000 hektarech.

Podle Králíčka Česko každoročně dováží zhruba 160.000 tun konzumních brambor, zejména z Německa a Francie. Česku v navýšení produkce mimo jiné brání nedostatečné skladovací prostory, které vyžadují vysoké investice, připomněli zástupci svazu.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com