Tento týden redakce AGROPRESS.CZ sledovala vývoj cen potravinářské  pšenice a výrobků z ní. V následujícím přehledu přinášíme přehled vývoje výkupních cen potravinářské pšenice a vývoj průměrných spotřebitelských cen konzumního chleba a hladké pšeničné mouky.

Vývoj výkupních cen potravinářské pšenice 2021 – 2023

Výkupní ceny potravinářské pšenice mají od začátku roku klesající tendenci. Červnová výkupní cena dosahovala hodnoty 5 767Kč/t, což je o 30% méně než ve stejném období loňského roku, tj. pokles o 2558Kč/t.

(www.csu.cz)

 

Průměrné spotřebitelské ceny – chléb konzumní kmínový (Kč/kg)

Co se týká vývoje průměrných spotřebitelských cen u konzumního kmínového chleba,  rok 2021 byl v tomto směru stabilní a cena se během tohoto období změnila pouze nepatrně. Ovšem od ledna 2022 již toto neplatí a od listopadu až dosud se spotřebitelské ceny drží velmi blízko hodnotě 40 Kč/kg. V meziročním srovnání je letošní červnová cena o 10% vyšší než v loňském roce.

(www.csu.cz)

 

Průměrné spotřebitelské ceny – pšeničná mouka hladká (Kč/kg)

V roce 2021  se celoročně cena držela lehce přes 12Kč.  V loňském roce se průměrná spotřebitelská cena je meziročně zvýšila téměř o 10Kč/kg, což je zvýšení o 43%. Začátkem letošního roku stále pokračoval růst cen a meziroční rozdíl byl 27%. Letošní ceny od začátku roku klesly o 2,7% a meziroční červnové ceny jsou téměř vyrovnané.

(www.csu.cz)

Sledujte novou rubriku AGROPRESS.CZ a získáte tak pravidelný přehled o vývoji cen pšenice a dalších komodit. Přihlaste se k odběru aktualit a nic vám neunikne.