Tento týden redakce AGROPRESS.CZ zařadila do přehledu vývoje cen komodit potravinářskou pšenici, protože si nelze nevšimnout raketově rostoucích cen potravin v obchodech. V následujícím přehledu přinášíme přehled vývoje výkupních cen potravinářské pšenice a vývoj průměrných spotřebitelských cen konzumního chleba a hladké pšeničné mouky.

Vývoj výkupních cen potravinářské pšenice 2021 – 2022

Z následujícího grafu je patrný dlouhodobý růst výkupních cen potravinářské pšenice a v květnu činil meziroční rozdíl 3 336Kč/t, což je zvýšení o 40%.

(www.csu.cz)

Průměrné spotřebitelské ceny – chléb konzumní kmínový (Kč/kg)

Co se týká vývoje průměrných spotřebitelských cen u konzumního kmínového chleba, loňský rok byl v tomto směru stabilní a cena se během tohoto období změnila pouze nepatrně. Ovšem od ledna již toto neplatí a současný meziroční rozdíl cen je lehce přes deset 10Kč/kg, což je zdražení o 27%. Cena konzumního kmínového chleba atakuje hranici 40Kč/kg.

(www.szif.cz)

Průměrné spotřebitelské ceny – pšeničná mouka hladká (Kč/kg)

Vývoj průměrných spotřebitelských cen pšeničné hladké mouky má podobný trend jako konzumní kmínový chléb. Loňský rok se celoročně cena držela lehce přes 12Kč a aktuální průměrná spotřebitelská cena je meziročně téměř o 10Kč/kg vyšší, což je zvýšení o 43%.

(www.szif.cz)

Sledujte novou rubriku AGROPRESS.CZ a získáte tak pravidelný přehled o vývoji cen pšenice a dalších komodit. Přihlaste se k odběru aktualit a nic vám neunikne.