Cena zemědělské půdy loni meziročně vzrostla o 13,5 procenta. Jeden hektar stál v průměru 334.080 Kč, v roce 2021 to bylo 294.326 Kč. Vyplývá to ze zprávy o trhu s půdou společnosti Farmy.cz, která se věnuje prodeji zemědělských pozemků. Průměrná míra inflace za loňský rok byla podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) 15,1 procenta. Mezi roky 2002 až 2022 cena půdy podle údajů společnosti vzrostla o víc než 180 procent.
Ceny půdy rostly až do posledního čtvrtletí loňského roku. V prvním pololetí podle společnosti dozníval výrazný převis poptávky po nemovitostech z roku 2021, postupně se ale projevil znatelný pokles poptávky. V posledním čtvrtletí proti předchozímu čtvrtletí klesly ceny půdy o 1,5 procenta. K poklesu poptávky podle zprávy vedl růst inflace a následné zdražení úvěrů kvůli zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB).
Ceny zemědělské půdy se podle zprávy pohybovaly nejčastěji mezi 25 až 44 Kč za metr čtvereční. Pozemky s nejkvalitnější půdou a v blízkosti velkých měst se prodávaly i za víc než 50 Kč za metr čtvereční. „Prodejů za nadstandardní cenu bylo dosahováno méně často než v předchozím roce,“ stojí ve zprávě.
Orná půda se podle ní prodávala o 26 procent dráž než trvalé travní porosty. Rozdíl v cenách je menší než v minulých letech, kdy byla orná půda o více než 30 procent dražší. Zatímco orná půda podle společnosti Farmy.cz zdražila o zhruba 12 procent, cena trvalých travních porostů vzrostla o 19 procent. Vyšší zájem o trvalé travní porosty lze podle společnosti zdůvodnit změnami v dotacích směrem k větší podpoře ekologického zemědělství. Upozornila také na to, že loni rostla poptávka po pozemcích vhodných pro stavbu fotovoltaických elektráren na zemědělské půdě, na průměrných cenách se to ale zatím nepromítlo.
Společnost loni zaznamenala pokles zájmu o zemědělské pozemky od investorů mimo zemědělský sektor. Podíl investorů z něj byl v minulém roce 56 procent, v roce 2021 to bylo 52 procent.
Podle zprávy byl rok 2022 i přes problémy způsobené konfliktem na Ukrajině pro zemědělský sektor velmi úspěšný a prudký růst vstupních nákladů zčásti kompenzovalo navýšení cen komodit. „Pro mnoho zemědělských podniků se jednalo o nejziskovější rok za dlouhé období,“ uvedla společnost. Loňské tempo růstu odvětví bude podle prosincového odhadu ČSÚ meziročně nižší než tempo růstu nákladů.
V legislativě společnost Farmy.cz letos neočekává změny s výrazným vlivem na trh s půdou. V souvislosti se stále vysokými úrokovými sazbami lze čekat v první polovině roku nižší poptávku po nákupu půdy a případní zájemci budou vyčkávat na snížení ceny, uvedla. Podle její zprávy tak může přijít oživení poptávky a mírný růst cen ve druhé polovině roku, a to zejména v případě, že by ČNB snížila úrokové sazby.
„Zemědělská půda bude i nadále vnímána jako bezpečná investice udržující trvalou hodnotu, a to i přesto, že výše inflace v roce 2023 velmi pravděpodobně přesáhne růst tržních cen půdy,“ dodali autoři zprávy.2
zdroj: ČTK
foto: pixabay.com