Letošní sklizeň obilovin v Česku bude průměrná, možná lehce nadprůměrná. Domácí spotřebu, která se pohybuje kolem pěti milionů tun, svým objemem bez problémů pokryje, řekl dnes na briefingu k zahájení žní v Žíšově na Kutnohorsku ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Poukázal na to, že letošní sklizeň začala díky přírodě zhruba o týden dříve než loni. První sklizená pole jsou na jižní Moravě, jak to bývá obvyklé vzhledem ke klimatickým podmínkám. Například v okolí Pohořelic vyjeli zemědělci na pole už před týdnem.
„Podle prvních dat to vypadá, že sklizeň v České republice bude průměrná, možná dokonce lehce nadprůměrná. Bude se to hodně odvíjet od jednotlivých lokalit a případně také od poškození ploch, ať už květnovými dešti nebo případně mrazy, které nás potkaly v polovině dubna,“ uvedl Výborný. Připomněl, že už v březnu byly výrazně teplé dny a pak přišlo období chladnější a výraznější vláhy. „To všechno se samozřejmě promítá i do úrovně kvality sklizně,“ dodal ministr.
Česká republika je v případě obilovin podle Výborného více než soběstačná, a to ze 165 procent. Z obvyklé celkové úrody zhruba osm milionů tun po dodatečném započtení kukuřice a ostatních obilovin se každoročně přibližně tři až 3,5 milionu tuny vyveze do zahraničí. Pšenice se vyprodukuje kolem pěti milionů tun. Tuzemská spotřeba obilovin v dlouhodobém průměru činí 4,8 až 5,5 milionu tuny.
Výborný upozornil na pokles osevních ploch u většiny druhů základních obilovin i řepky olejky. Zhruba o devět procent klesly plochy seté ozimou řepkou. Podobné je to u pšenice a částečně u ječmene. Naopak se meziročně zvýší plocha osetá žitem a triticale, hybridní obilninou, která vznikla křížením žita a pšenice. Podle ministra je to důsledek stabilizace živočišné výroby, protože jde o obiloviny používané do krmných směsí.
Briefing se konal na poli soukromého zemědělce Jana Baláta, který zahájil žně v pondělí sklizní ozimého ječmene. „Letošní žně u nás začaly rekordně brzy, výnos čekáme o něco nižší, avšak rapidně nám rostou náklady na produkci a výkupní ceny jsou dole. Myslím si, že situace pro nás není dobrá,“ řekl Balát novinářům.
Výborný namítl, že výkupní ceny se odvíjejí od výkupních cen na Evropské komoditní burze a ministerstvo ani vláda s nimi nemohou nic udělat. Podle něj je třeba dobře sledovat situaci, protože je poměrně turbulentní. Například před třemi týdny výkupní ceny obilovin výrazně poskočily. „Určitě nemám ambici říkat farmářům a zemědělcům, kdy a za kolik mají prodávat, je to na jejich úvaze. Je v tom i určitá míra spekulace, která je obchodním byznysovým rizikem každého hospodařícího subjektu,“ uvedl Výborný. Byl by ale raději, kdyby výkupní ceny byly stabilizované, přiměřené a nebyly podnákladové. „Což ale v tuto chvíli nejsou, jakkoliv situace jednoduchá není,“ dodal.
zdroj: ČTK
foto: pixabay.com