Brněnská společnost Future Farming, která se zabývá akvaponickým pěstováním zeleniny, koupila zemědělský areál v Přerově nad Labem na Nymbursku od zemědělské firmy ZVO Group. Chce zde postavit další akvaponickou farmu, první v Čechách, dosavadní jsou zatím na Moravě. Firma ji považuje za klíčovou pro zásobování Prahy, uvedl v tiskové zprávě jednatel Martin Podoba. Cenu transakce firma nezveřejnila.

Areál má rozlohu dva hektary a je vhodný pro stavbu farmy, protože součástí jsou dva zrekonstruované skleníky s rozlohou 5000 metrů čtverečních. „Ty bychom chtěli využít k pěstování akvaponické zeleniny,“ uvedl spoluzakladatel Michal Fojtík. Vedle skleníků stojí v areálu i dvoupatrová budova a další menší zemědělské budovy. S projektováním farmy chce vedení firmy začít hned, jak areál bude její. Nejpozději má být projekt hotový v polovině příštího roku. Podle Fojtíka je důležité, že hlavní stavební práce v areálu už jsou hotové.

Přerovská farma doplní brněnskou v Dolních Heršpicích, vědeckovýzkumnou farmu v Kalech na Brněnsku a v Letonicích na Vyškovsku, pro kterou je hotová projektová dokumentace a bude první akvaponickou farmou postavenou na zelené louce v ČR. Vzniká také farma ve slovenské Senici.

Na farmách se obvykle pěstuje listová zelenina, saláty a bylinky. Princip spočívá v tom, že se v symbióze chovají ryby (sumeček africký), jejichž výkaly po rozkladu bakteriemi fungují jako živný roztok pro rostliny. Ty do vody zapustí mohutný kořenový systém, který vodu pročišťuje a je tak vhodná pro chov ryb. Farma tak funguje v uzavřeném cyklu a do okolí nepronikají zbytky hnojiv či chemikálií pro ošetření rostlin jako z konvenčního zemědělství. Dopad na životní prostředí je tak menší.

Podle údajů z rejstříku listin firma v roce 2020 vykázala ztrátu přes 11 milionů korun, loni naopak zisk téměř 11 milionů korun. Stavby akvaponických farem zatím nejsou podporované z veřejných rozpočtů, proto firma využívá komerční financování s pomocí bank a soukromých investorů.

zdroj: ČTK

foto: https://www.futurefarming.cz/fotogalerie/