Blonde d`Aquitaine (Plavé Aquitánské ) je masné plemeno vyšlechtěné v padesátých letech minulého století z místních plemen jihozápadní Francie (Blonde des Pyrénées, Guercy a Garonnaise). Chov plemene na našem území začal v roce 1991, kdy byl uskutečněn první import zvířat na naše území z Francie.

Plemeno je velkého tělesného rámce a jeho zbarvení, jak samotné jméno plemene napovídá, je celoplášťově plavé (načervenalé, žluté). Zvířata tohoto plemene mají jemnou pevnou kostru a velice dobré osvalení.

Krávy vynikají dobrou mléčností, která umožňuje dostatečnou výživu telat a jejich rychlý růst. Vynikající jatečné vlastnosti zvířat předurčují využití plemene jak v čistokrevné plemenitbě, tak při užitkovém křížení s jinými masnými plemeny a plemeny kombinovanými i mléčnými. Toto plemeno je vhodné spíše do intenzivního výkrmu, kde se nejlépe využije dobrá růstová schopnost plemene.

Plemeno je pozdní tzn. první telení je až ve věku přibližně tří let. Ačkoli se telata rodí s vyšší porodní hmotností (40 – 50kg) probíhají porody snadno s nízkým výskytem komplikovaných porodů. Krávy jsou dlouhověké a mají dobré mateřské vlastnosti.