Jednotlivé barvy koní jsou za sebou řazeny podle síly pigmentu kůže. Proto je jako první uveden albín a jako poslední bělouš, respektive strakoš, který je výjimkou z důvodů různého podílu jednotlivých barev.
Albín
U Albína je srst po celém těle bílá. Kůže i kopyta nejsou pigmentovaná, jsou růžová. Oči jsou modré nebo červené. Žíně téměř bílé. Rodí se vždy bílí.
Foto č. 1 Albín
Žluťák (Izabela, Palomino)
Srst u Izabel je žluté barvy v různých odstínech (žlutá, nažloutlá až bílá). Hříva, ohon a spodky končetin jsou téže barvy – bílé až krémové. Nikdy však černé! Kůže je světle šedě pigmentovaná nebo světle růžová (přechod k albínovi). Kopyta jsou často žlutá.
Foto č. 2 Žluťák
Ryzák
Ryzák má po celém těle ryzou (červenou) srst různých odstínů. Může být ryzák světlý, tmavý, černý či červenavý. Hříva, ocas a spodky končetin mají stejnou barvu jako ostatní srst, nikdy ne černé. (to je rozdíl od hnědáka – ten to má vždy černé).
Foto. č 3 Ryzák
Plavák
Plavák – má žluté chlupy (v různých odstínech) na černé kůži. Podmínkou je černá hříva, černý ocas a černé spodky končetin, někdy i úhoří pruh na hřbetu (tmavý pruh táhnoucí se po hřbetě). Plavák může být světlý, tmavý, šedý (myšák).
Hnědák
Nejčastější barva u koně společně s ryzákem – základní barva srsti je hnědá, světle hnědá, červenohnědá, tmavě hnědá až černá. Hříva, ohon a spodky končetin jsou vždy černé! To je rozdíl od ryzáka (ten má hřívu, ohon a nohy stejné jako barvu srsti).
Černý hnědák – skoro černý, kolem huby a ve slabinách musí mít hnědou srst, jinak by to byl vraník.
Foto č. 4 Hnědák
Vraník
U vraníka mluvíme o totálním melanismu. Srst je černá po celém těle, kůže je tmavá. Letní vraník – má načervenalé špičky chlupů.
Foto č. 5 Vraník
Bělouš
Srst má být bílá a kůže tmavošedě pigmentovaná.
-> 1) Vybělující bělouš
U vybělujících běloušů se hříbata rodí ryzá až černá. Postupně dochází k nárůstu chlupů bílých mezi chlupy tmavými. Bílé chlupy se začínají nejdříve objevovat na hlavě (konkrétně na očních obloucích a čele) a ve slabinách. V určitém stádiu se vybělování může zastavit a v bílé srsti zůstanou i ty barevné chlupy.
Barevné varianty: bělouš černý, smíšený, medový a žlutý.
Foto č. 6 Bělouš
Foto č. 7 Bělouš
-> 2) Nevybělující bělouš
U nevybělujících běloušů se hříbata rodí ve druhé základní barvě (hnědá, ryzá, černá). Mezi barevnými chlupy jim narostou chlupy bílé, které časem převládají. Po vylínání hříběcí srsti už svoji barvu nemění. Na hlavě a někdy na krku se bílé chlupy nevyskytují.
Barevné varianty:
-> bělouš červený (rezavý) – červená barva prokvetlá bílými chlupy
-> bělouš hnědý – hnědá barva prokvetlá bílými chlupy
-> bělouš černý (mourek) – černá barva s převládajícími bílými chlupy
Strakoš, strakáč
U strakošů jsou větší plochy nepigmentované kůže (růžové) a bílé srsti, které se střídají s barevnou srstí a pigmentovanými plochami. Podle příslušné krajiny těla je zbarvena jak hříva, tak ohon. Bílé skvrny mohou převládat.
Strakoš: červený, hnědý, černý
Foto č. 8 Stakoš
Hermelín (tygr)
Nepatří mezi základní zbarvení koní. Skvrnitý kůň, označuje se jako appaloosa zbarvení.
1) Albinotický – s bílou srstí narostlou na nepigmentované kůži s různě rozmístěnými barevnými skvrnami narostlé na pigmentované kůži.
2) Leucistický – se srstí bílou narostlou na kůži pigmentované. Skvrny jsou: hnědé, černé, žlutavé nebo červené.
Foto č. 9 Tygr
Zajímavosti:
Prokvetlost
-> O tzv. prokvetlosti hovoříme pokud jsou v barevné srsti v malém množství chlupy bílé.
Grošování
-> Pokud mají koně v určitých partiích svého těla tmavé skvrny kruhového tvaru se světlým středem, pak se jedná o grošování. S věkem mizí, ale nemusí (nevybělující bělouš).
Text a foto: redakce