Oficiální německý trh (VEZG), který ve středu 9. září nezaznamenal žádnou změnu ceny na jatečně upraveném těle (1,47 eur/kg), v pátek 11. náhle poklesl o 20 centů/kg jatečně upraveného těla se zpětnou účinností. To představuje pokles o více než 13%, což je za běžných podmínek něco nemyslitelného.

Za méně než 48 hodin většina třetích zemí, které dostávají německé vepřové maso (Čína, Korea, Singapur, Japonsko …), zakázala jeho dovoz. To je pro německé odvětví vepřového masa velmi tvrdá rána.

Německo každý týden usmrtí asi 1 000 000 prasat. Z této částky je 30% určeno na vývoz (tj. Vepřový ekvivalent od 300 000 prasat). Šedesát procent německého vývozu vepřového masa směřuje na území EU a zbytek, 40%, do třetích zemí. To znamená, že ekvivalent asi 110 000 prasat nebude možné exportovat (i když některé menší trhy budou i nadále dovážet). V EU se musí každý týden prodat minimálně 9 000 tun navíc.

Existují dva potenciální krátkodobé scénáře:
  • Politická jednání (pravděpodobně již probíhají) jsou navazována na nejvyšší úrovni mezi Německem a Čínskou lidovou republikou s cílem přimět Čínu, aby přijala regionalizaci Německa. Jelikož je Německo organizováno jako federální stát, nelze tento výsledek vyloučit. A poté by trh vrátil do normálu.
  • Situace zůstává taková, jaká byla tento týden; pro Německo je nadále nemožné vyvážet do většiny třetích zemí. V tomto případě by čerpání 9 000 tun vepřového masa na jeden již plně zásobený evropský trh týden co týden nemohlo mít kromě kolapsu cen žádné další důsledky.

Úzkým místem, které omezuje vývoz mimo EU, je mrazicí kapacita. V celé Evropě je již využito 101% zmrazovací kapacity, takže není možné zmrazit více. Poptávku, kterou  Německo nemůže uspokojit tak nemohou zaplnit jiné členské státy (což by pomohlo odstranit přetížení).

Pokud se situace nevyřeší, tuny a tuny německého vepřového masa dorazí do Španělska za bezkonkurenční ceny. Napětí se zvýší, v Evropě bude stále obtížnější prodávat a ceny (prasat a vepřové maso) klesnou. 

Česká republika požádala Komisi, aby sledovala vývoj trhů s vepřovým masem po potvrzení ASF v Německu. Španělský ministr tuto žádost podpořil.

V současnosti je v Německu již 36 případů afrického moru prasat

V oblasti jádra bylo nalezeno 36 infikovaných kanců,  z nichž 9 poblíž Schenkendöbernu ve čtvrti Spree-Neiße a 27 poblíž Neuzelle ve čtvrti Odra-Spree. Plocha jádra je asi 150 kilometrů čtverečních a má obvod asi 60 kilometrů.

 

Autor: Guillem Burset, ASF in Germany devastates European Union – Spain hopes to stay unshaken, Dostupné z: https://pig333.com/articles/asf-in-germany-devastates-european-union-spain-undaunted_16621/#comments

foto: pixabay.com