V Německu a Polsku se šíří africký mor prasat. Čeští veterináři proto doporučují chovatelům obezřetnost. Naposledy zasáhl tři chovy v Braniborsku na východě Německa poblíž polské hranice, sdělil dnes ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. ČR je dva roky uznaná jako země prostá této choroby, ČR byla prvním státem, kde se podařilo chorobu vymýtit. Odborníci se ale obávají, že je jen otázkou času, kdy se nemoc v ČR znovu objeví.

„V prvním chovu v okrese Spree-Neisse se nacházelo 313 kusů prasat domácích, přičemž ohnisko je od hranic s ČR vzdálené cca 75 km. Další dva případy se potvrdily v okrese Märkisch-Oderland, jedná se o dva malochovy se dvěma, resp. čtyřmi kusy prasat. Vzdálenost těchto ohnisek od české hranice je větší cca 180 km,“ uvedla SVS. Všechna tři ohniska se podle ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda nalézají v zamořené oblasti, kde byla choroba zjištěná u divočáků.

Nemoc se šíří také v Polsku. „Před pár dny se nákaza prokázala v chovu prasat domácích (60 ks prasat), který je vzdálen jen 40 km od hranice s ČR. Nálezy pozitivních prasat divokých v Polsku se pak vyskytují již cca 35 km od hranice. Právě výskyty afrického moru prasat v Německu a Polsku současně představují pro ČR největší nebezpečí opětovného zavlečení nákazy,“ dodávají veterináři.

Největší počet nemoci, kterou přenášejí divoká prasata, je obvykle koncem léta, což je spojené i s migrací divočáků. V současné době je podle veterinářů hlášený výskyt moru na Ukrajině a v Srbsku, vedle toho také v deseti členských státech EU – Bulharsku, Estonsku, Itálii, kde je výskyt pouze na Sardinii, Litvě, Lotyšsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku, Slovensku a Německu.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil poprvé africký mor prasat v ČR , byli nalezeni 21. a 22. června 2017 na kraji Zlína poblíž areálu Krajské nemocnice T. Bati. Africký mor prasat se v Česku objevil poprvé, přenášejí jej volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný.

Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí krajského města veterináři následně potvrdili africký mor prasat u více než 200 uhynulých, zastřelených nebo odchycených divokých prasat.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com