Průměrná velikost zemědělského podniku v UK je něco kolem 80 hektarů, tímto počtem se řadí na druhé místo v EU. Na prvním místě s průměrně 150 ha na jeden zemědělský subjekt vede ČR. Ale v tomto případě se jedná pouze o EU. Z Číny nedávno dorazila zpráva, že začala výstavba farmy, která má pojmout až 100.000 krav a dodávat mléko na ruský trh. Takže naše farmy jsou v globálním měřítku relativně malé.

Jaké farmy jsou v globálním měřítku největší?

1. John Malone, United States

John Malone je mediální magnát a miliardář, který je v současné době považován za největšího vlastníka půdy v US, a to celkem 930 000 ha. Polovina této zemědělské půdy připadá na lesy, které se nachází v oblasti Maine a New Hampshire. Avšak vlastní farmy po celé zemi.

John Malone

2. El Tejar, Brazílie

V roce 2011 byla El Tejar považována za největší světovou společnost s 1,1 miliony hektarů sojových bobů, kukuřice a bavlny. Tato půda se nachází převážně v Argentině, Brazílii a Uruguay. V roce 2012 se firma přestěhovala z Argentiny do Brazílie, kde zřídila novou centrálu.

Aerial shot of El Tejar

3. Mudanjiang City dairy development, Čína

Tato obří mléčná farma je stále ve výstavbě. Spolupracuje zde Zhongding (Čína) a Severny Bur (Rusko). V budoucnu by zde mělo být přes 100 000 kusů krav. Zásoby krmiva budou celoročně dodávány převážně z Ruska.

4. Anna Creek Station, Austrálie

Pakliže by někdo z Vás měl pár náhradních milionů v zadní kapse u kalhot Anna Creek Station by byla to pravé. Anna Creek Station je údajně největší farma, která vlastní 170 000 kusů dobytka, rozkládá se na 2,4 milionů hektarů a i s nemovitostmi, které vlastní společnost zahrnuje 11 milionů hektarů.

5. Prodimex, Rusko

V současné době tato společnost produkuje 20% celkového cukru vyrobeného v Rusku. Jedná se o společnost, která vlastní i výrobní zařízení, kde zpracovávají cukrovou řepu (cukrovary). Hospodaří zhruba na 570.000 hektarech.

6. Al Safi Dairy, Saudská Arábie

V roce 1998 Al Safi Dairy vstoupila do Guinessovy knihy rekordů, jako největší mléčná farma na světě. Společnost byla založena v roce 1979 královským princem Mohammeden bin Abdullah Al Faisal. V současné době na farmě nalezneme 37 000 kusů holštýnského dobytka. Produkuje 700 000 litrů mléka denně. V roce 2001 Al Safi Dairy vstoupil do partnerství s francouzskou společností Danone. Toto partnerství zajištuje 36% podíl na trhu Saudské Arábie s mléčnými výrobky. Zpracovává vše od pěstování až po konečnou výrobu.

Worker giving calf water at Al Safi Dairy, Saudi Arabia

7. Ivolga, Rusko a Kazachstán

Ivolga je zemědělská společnost, která byla v roce 2011, kdy byla uvedena na trh, popsána jako největší na světe. V době uvedení na trh měla pod kontrolou přibližně 1,5 milionů hektarů po celém Rusku a Kazachstánu. Dále není jasné, co se stalo, každopádně Ivolga je druhá farma po Prodimexu, s největším počtem hektarů (asi 500 000 ha) v Rusku.

Lucie Rysová
Zdroj textu a fotografíí: <http://www.fwi.co.uk/news/7-of-the-biggest-farms-in-the-world.htm>