Velkou pardubickou ovládal Jan Faltejsek

Na kurz velké pardubické se v neděli 14.10 2018 nakonec vydalo 20 z 22 přihlášených koní. Do dostihu nakonec kvůli zdravotním komplikacím neodstartovali Theiphilos a Sztorm. Vedle loňského vítěze No Time To Lose se na start postavil i vítěz z roku 2015 Ribelino a  Nikas, kterému bylo vítězství v témže roce odebráno za pozitivní dopingový test. V cílové rovině o vítězství bojovalo hned šest koní, ale vítězný Tzigane Du Berlais, hnědák s francouzským rodokmenem, zvítězil jistě o tři délky.

„Vyhrávám tady, protože dostávám dobré koně, a tohle je hodně dobrý kůň,“ řekl v cíli vítězný Jan Faltejsek

 Na dalších místech doběhli Hegnus, Stretton a Zarif. Startovní pole uzavíral již zmíněný vítěz z roku 2015 – Ribelino.  Loňský vítěz No Time To Lose v sedle s Josefem Váňou ml. doběhl na pátém místě. Celkem dostih dokončilo 11 koní.

V dostihu se podobně jako loni Kratochvíl s No Time To Lose pohyboval schovaný v poli, ale tentokrát kůň ve finiši nedominoval. „Měl jsem skvělý dostih, i pozičně mi to vycházelo, ale problém byla půda. Po tvrdém nechce cválat,“ řekl Váňa mladší.

Pro jezdce vítězného koně Jana Faltejska to byla již pátá výhra v pořadí. V letech 2012-2014 triumfoval v sedle klisny Orphee des Blinds a v roce 2016 v sedle Charm Looka. Dosavadní rekord v počtu vítězství drží Josef Váňa, který tento dostih vyhrál už osmkrát. V letech 1987-1989, 1991 v sedle legendárního Železníka, v roce 1997 s Vronskym a v letech 2009-2011 s Tiumenem.

Jen kousek od vítězství byl HegnusMarkem Stromský, jemuž se v již v minulosti podařilo dvakrát projet cílem jako první, ale vždy byl diskvalifikován – v roce 2009 v sedle s Amant Grisem pro neobjetí točného bodu a v roce 2015, kdy měl Nikas pozitivní dopingový test.

Pardubická je o štěstí, ale mám pořád pro co žít. Užívám si to, chtěl jsem vyhrát, ale druhé místo je krásné,“ řekl Stromský

 

Výsledky:

 1. Tzigine Du Berlais – ž.Jan Faltejsek

 2. Hegnus -ž.Marek Stromský

 3. Stretton – ž. Thomas Garner

 4. Zarif – ž. Raffaele Romano

 5. No Time To Lose – ž. Josef Váňa ml.

 6. Ange Gardian – ž. Jiří Kousek

 7. Bridgeur – ž. Jaroslav Myška

 8. Vandual – ž. Lukáš Matuský

 9. Nikas – ž. Andrew Glassonburry

 10. Pareto – Sertash Ferhanov

 11. Ribelino – ž. James Best

 

Po čtyřech letech ukázala Velká pardubická i svou odvrácenou tvář

Nejobávanější překážka kurzu, Velký Taxisův přikop si opět vybrala krutou daň a stejně jako před čtyřmi lety, kdy zde skončila Zulejka. Letos  zde vyhasl život devítiletého hřebce Vicodyho ze stáje Lokotrans. Oba koně měli v sedle zkušeného jezdce a vítěze z roku 2006 Josefa Bartoše.

Vicody patřil k favoritům dostihu i díky tomu, že vloni vyhrál Cenu Labe. Letos bohužel udělal na Taxisově příkopu chybu, jejíž následkem si zlomil přední nohu, což má vždy fatální následky. Ačkoliv v posledních letech nečiní koním překonání taxisu problém, letos zde skončily nadějě pro další tři koně, i když ne s tak fatálními následky.  Za celou dlouhou historie Velké pardubické je Vicody 24. kůň, který přišel o život na Taxisově příkopu.

 

 

Marcela Otrubová

zdroj:
https://isport.blesk.cz/clanek/ostatni-velka-pardubicka/347558/smrt-na-velkem-taxisu-odnesl-to-kun-byl-jsem-mimo-hlesl-bartos.html
https://www.sport.cz/ostatni/ostatni/clanek/1031452-triumf-ve-velke-pardubicke-slavi-francouzsky-novacek-zokej-faltejsek-pridal-pate-vitezstvi.html
foto: zavodistepardubice.cz