Zisk v zemědělství očištěný o investiční dotace se loni meziročně snížil o 1,5 procenta na 16,7 miliardy korun. Zemědělská produkce vzrostla o procento, náklady stouply o 1,7 procenta. Údaje jsou zatím odhadem Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI), o kterém informovalo v tiskové zprávě ministerstvo zemědělství. Výsledky podle ní ovlivnilo přemnožení hrabošů nebo koronavirová pandemie.

Celkový vývoj produkce byl podle odhadu ústavu příznivý, výroba vzrostla o 1,5 miliardy Kč na 152,6 miliardy Kč, panovaly přitom dobré klimatické podmínky. „Na rostlinnou výrobu však mělo nepříznivý dopad přemnožení hraboše polního, který se loni rozšířil z Moravy do českých krajů. Nejvíce byl postižen kraj Ústecký a Středočeský,“ dodává ministerstvo. Přesto rostlinná výroba by se měla podle odhadu meziročně zvýšit o 2,3 procenta, živočišná produkce by naopak měla klesnout o 0,6 procenta.

„Ačkoliv se výsledek čisté přidané hodnoty díky lepším sklizním v loňském roce zvýšil, konečná hodnota důchodu ze zemědělské činnosti klesla o 1,4 procenta na 19,8 miliardy korun. Zhruba 57 procent z této částky připadá podnikům fyzických osob, pro které to je nejenom zisk, ale také zdroj prostředků na úhradu odměny za vlastní práci,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Podle ministerstva se loni zvýšily provozní podpory o necelá tři procenta, a to hlavně díky zvýšení kurzu eura versus koruny. Investiční dotace by pak měly být na podobné úrovni jako v roce 2019. Loni uvedl tehdejší prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek, že dotace činí kolem 20 až 25 procent celkové zemědělské produkce. Nebýt kolem 37 miliard korun z Evropské unie a dalších 3,8 miliardy korun z národních dotací, znamenalo by to podle něho likvidaci českého zemědělství.

Údaje ÚZEI se liší od oficiálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ten vydává svůj první odhad o produkci a ziscích za loňský rok v březnu. Například u údajů za předloňský rok činil odhad ÚZEI o očištěném zisku 19,4 miliardy Kč. ČSÚ poté v březnu uvedl, že zisk zemědělského sektoru loni meziročně vzrostl o 11,9 procenta na 17,5 miliardy korun.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com