V Česku stále klesají ceny placené zemědělcům, spotřebitelské ceny potravin naopak stále rostou, řekl ČTK předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Podle něj vzniká paradoxní situace i vzhledem k tomu, že produkty ze zemědělství tvoří zpravidla pět až 30 procent ceny finálních produktů. Z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že souhrnně za první tři čtvrtletí roku se ceny v rostlinné výrobě snížily o 12 procent, spotřebitelské ceny potravin se proti tomu zvýšily o 15 procent, uvedl.

Pýcha upozornil na to, že souhrnná míra inflace u potravin za první až třetí čtvrtletí je vyšší než celková inflace, která dosahovala 12 procent. Podle Pýchy z dat ČSÚ vyplývá, že u většiny výrobků na trhu se podíl cen placených zemědělcům na finální ceně v obchodech pohybuje pod třetinou. „V roce 2022 podíl ceny zemědělců za potravinářskou pšenici na spotřebitelské ceně kmínového chleba činil 19 procent,“ uvedl s tím, že tedy 81 procent připadá na obchodníky a potravináře.

Podle posledního odhadu statistiků se letos v ČR sklidilo 7,93 milionu tun obilovin včetně kukuřice na zrno. Meziročně je sklizeň o 3,4 procenta horší, zároveň je ale druhá nejlepší za posledních pět let. Z ČR se běžně část úrody vyváží, letos ale svaz i Agrární komora upozorňovaly na to, že obchod ovlivňují dovozy z Ukrajiny do EU. Podle Pýchy se vyváží zhruba stejný objem jako v minulých letech, stále ale mají zemědělci asi o 30 procent vyšší zásoby pšenice. „Navíc roste import do ČR především z Polska a Ukrajiny. Ve finančním vyjádření je export obilovin ale nižší kvůli nízkým cenám,“ doplnil.

O 19 procent je letos podle statistiků horší úroda brambor a o sedm procent nižší je sklizeň cukrové řepy. Pýcha poznamenal, že osevní plochy těchto plodin se z dlouhodobého pohledu snížily kvůli silnému ekonomickému tlaku na zemědělce. „Zemědělci už v předchozích letech podrobovali kritice nízké výkupní ceny brambor, protože za dodávky velkoodběratelům dostávali zaplaceno málo.

Jinými slovy – když by byly za brambory placeny adekvátní ceny, nemusely by brambory patřit k citlivým komoditám,“ dodal.

Cukr letos výrazně zdražil celosvětově. Podle zprávy organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) se cena v září je oproti srpnu zvýšila o téměř deset procent a vystoupila na nejvyšší úroveň za téměř 13 let. Cenu tlačí vzhůru rostoucí obavy ohledně dodávek. Analytik XTB Jiří Tyleček už dříve uvedl, že na světových trzích v prvních třech čtvrtletích ceny zemědělských komodit spíše klesaly, výjimkou je právě cukr. Nejvíce zlevnila kukuřice. Na burze v Chicagu se její cena snížila o 29 procent. Pokles ceny pšenice v roce 2023 za prvních devět měsíců pak dosáhl 27 procent.

zdroj: ČTK

foto: pixabay.com