Střední škola Zemědělská akademie a Gymnázium v Hořicích na Jičínsku hodlá obnovit výuku jezdeckého sportu a zlepšit výuku chovu koní. Spolupracovat na tom bude s jezdeckým oddílem Tělovýchovné jednoty Hořice, která poskytne své koně. Novinářům to řekl ředitel školy Stanislav Neuman. Odmítl zároveň informace na sociálních sítích, že škola by měla s chovem koní údajně skončit.

Škola na svém školním statku dosud chovala vlastních osm koní. Z nich ale tři koně byli starší 26 let a pro jezdecký výcvik již vhodní nebyli. Škola je proto v polovině srpna za symbolickou korunu prodala chovatelce a bývalé studentce školy na Náchodsko, kde by koně měli dožít. „Poslat koně na jatka jsme odmítli,“ řekl ředitel.

Zbylých pět koní by ale pro zajištění kvalitní výuky bylo podle něj málo. Proto škola navázala spolupráci s TJ Jiskra, která v září na školním statku ustájí své tři koně. I nynějších pět vlastních koní škola podle Neumana postupně obmění, na budoucí pořízení nových koní by chtěla získat dotaci od ministerstva zemědělství.

Jezdecký oddíl parkurového skákání vznikl ve škole koncem 80. let minulého století a někteří koně podle Neumana dosahovali velmi dobré výkonnosti. Oddíl vychoval celou generaci jezdců. „Postupně ale začala výkonnost i aktivita oddílu upadat, koně začali stárnout,“ řekl Neuman, který školu vede od roku 2018. Naposledy studenti startovali na závodech České jezdecké federace v roce 2004, v roce 2016 členství stáje školy ve federaci skončilo.

Škola plánuje, že v nadcházejícím školním roce se studenti školy zúčastní parkurových závodů Ligy zemědělských škol. Studenti budou moci startovat i na jiných soutěžích, protože TJ Jiskra má licenci České jezdecké federace. Pro zlepšení výcviku škola nyní investuje 70.000 korun do rekonstrukce venkovního kolbiště v areálu školního statku a upravuje stáje pro koně.

Výuka chovu koní je na škole součástí předmětu chov hospodářských zvířat. Jezdectví a chov koní je také volitelným předmětem a vybírá si jej více než polovina studentů akademie. „Studenti mají o jezdectví zájem, ale dosud jsme pro ně neměli vhodné koně. To se spoluprací s TJ Jiskra změní,“ řekl Neuman.

Škola počítá i s tím, že umožní studentům, aby na školním statku měli ustájené vlastní koně. I proto škola nyní na školním statku omezuje ustájení koní soukromých majitelů z dosavadních 16 na deset.

Škola v roce 2018 dokončila rekonstrukci školního statku za téměř 100 milionů korun. Podle Královéhradeckého kraje, který je jejím zřizovatelem, by se škola měla stát centrem zemědělského vzdělávání v kraji. Školní statek v Hořicích je jediným svého druhu v kraji.

Hořická škola má celkem asi 530 žáků a ve výhradně zemědělských oborech je 150 z nich. Zbytek studuje osmileté gymnázium, maturitní obor sociální činnost či tříletý obor ošetřovatel.

zdroj: ČTK

foto: https://www.zemedelska-akademie.cz/o-skole/skolni-statek/fotogalerie/